Answer:ring closure result in fewer molecules
Explanation:
entropy is a measure of the amount of disorderliness in a system.
Therefore, the connection causes orderliness in the ring closure
(6-16)/4.0=-2.5 m/s²
Acceleration of the car is -2.5 m/s²
Answer
The answer and procedures of the exercise are attached in the following archives.
Step-by-step explanation:
You will find the procedures, formulas or necessary explanations in the archive attached below. If you have any question ask and I will aclare your doubts kindly.
<span>The speed of longitudinal waves, S, in a thin rod = âšYoung modulus / density , where Y is in N/m^2.
So, S = âšYoung modulus/ density. Squaring both sides, we have, S^2 = Young Modulus/ density.
So, Young Modulus = S^2 * density; where S is the speed of the longitudinal wave.
Then Substiting into the eqn we have (5.1 *10^3)^2 * 2.7 * 10^3 = 26.01 * 10^6 * 2.7 *10^6 = 26.01 * 2.7 * 10^ (6+3) = 70.227 * 10 ^9</span>