<span>4.5 m/s
This is an exercise in centripetal force. The formula is
F = mv^2/r
where
m = mass
v = velocity
r = radius
Now to add a little extra twist to the fun, we're swinging in a vertical plane so gravity comes into effect. At the bottom of the swing, the force experienced is the F above plus the acceleration due to gravity, and at the top of the swing, the force experienced is the F above minus the acceleration due to gravity. I will assume you're capable of changing the velocity of the ball quickly so you don't break the string at the bottom of the loop.
Let's determine the force we get from gravity.
0.34 kg * 9.8 m/s^2 = 3.332 kg m/s^2 = 3.332 N
Since we're getting some help from gravity, the force that will break the string is 9.9 N + 3.332 N = 13.232 N
Plug known values into formula.
F = mv^2/r
13.232 kg m/s^2 = 0.34 kg V^2 / 0.52 m
6.88064 kg m^2/s^2 = 0.34 kg V^2
20.23717647 m^2/s^2 = V^2
4.498574938 m/s = V
Rounding to 2 significant figures gives 4.5 m/s
The actual obtainable velocity is likely to be much lower. You may handle 13.232 N at the top of the swing where gravity is helping to keep you from breaking the string, but at the bottom of the swing, you can only handle 6.568 N where gravity is working against you, making the string easier to break.</span>
Answer:
h = 17 10⁶ m from surface of mars
Explanation:
For this exercise we will use Newton's second law where force is the force of universal gravitation
F = m a
The acceleration is centripetal
a = v² / r
G m M / r² = m v² / r
The speed module is constant, so we use the uniform motion ratio
v = d / t
Where the distance is the length of the circumference and the time is the period of the orbit
d = 2π r
v = 2π r / T
We replace
G M / r² = (4π² r² / T) / r
r³ = G M T² / 4π²
Let's reduce time to SI units
T = 24.66 h (3600 s / 1 h) = 88776 s
Let's calculate
r = ∛ 6.67 10⁻¹¹ 6.42 10²³ 88776² / 4π²
r = ∛ 8.5485 10²¹ m
r = 2,045 10⁶ m
This is the distance from the center of the planet, The height, which is the distance from the surface is
r =
+ h
h = r - 
h = 20.45 10 6 - 3.39 106
h = 17 10⁶ m
Answer:
D) 42.87 m/s
Explanation:
First, find the time it takes him to land. Given in the y direction:
Δy = 60 m
v₀ = 0 m/s
a = 9.8 m/s²
Find: t
Δy = v₀ t + ½ at²
60 m = (0 m/s) t + ½ (9.8 m/s²) t²
t = 3.5 s
Next, find the speed needed to travel the horizontal distance in that time. Given in the x direction:
Δx = 60 m
a = 0 m/s²
t = 3.5 s
Find: v₀
Δy = v₀ t + ½ at²
150 m = v₀ (3.5 s) + ½ (0 m/s²) (3.5 s)²
v₀ = 42.87 m/s
electric field between mid point of two charges is given by

here we have



now similarly for other charge



so the net electric field will be given as


Answer:
Sample Response: The windsurfer, his board, and the air and water around him are all made of matter. That matter is made up of very small particles called atoms.
Explanation:
i just finished lesson on edgenuity :)