Answer:
The answer to your question is: W = 390 J
Explanation:
Work is the transfer of energy when a body is moved from one place to another.
Data
Force = 65 N
mass = 45 kg
distance = 6 meters
work = ? J
Formula
W = F x d
Process
W = 65 N x 6 m
W = 390 J
Answer:
Pressure is equal to the ratio of thrust to the area in contact. Upthrust is a force exerted by the fluids on an object placed in the fluid . Upthrust acts in upward direction.
Answer:
Constructive Interference
Explanation:
Answer:
F = - 50 N
Hence, the magnitude of resultant force is 50 N and its direction is leftwards.
Explanation:
The magnitude of the resultant force is always equal to the sum of all forces. While, the direction of resultant force will be equal to the direction of the force with greater magnitude:

considering right direction to be positive:
F₁ = Force applied on right rope = 150 N
F₂ = Force applied on left rope = 200 N
Therefore, the resultant force can be found by using these values in equation:

<u>F = - 50 N</u>
<u>Hence, the magnitude of resultant force is 50 N and its direction is leftwards.</u>
Answer:
The amount of heat required is 
Explanation:
From the question we are told that
The mass of water is 
The temperature of the water before drinking is 
The temperature of the body is 
Generally the amount of heat required to move the water from its former temperature to the body temperature is

Here
is the specific heat of water with value
So

=>
Generally the no of mole of sweat present mass of water is

Here
is the molar mass of sweat with value
=> 
=> 
Generally the heat required to vaporize the number of moles of the sweat is mathematically represented as

Here
is the latent heat of vaporization with value 
=> 
=> 
Generally the overall amount of heat energy required is

=> 
=> 