For the answer tot he questions above, I know this one.
The answers are
<span>-sets 2-3 hours after the sun sets - waxing crescent
-occurs about 3 days before the new moon - waning crescent
-occurs 14 days after the new moon - full moon
-rises at about the time the sun sets - full moon
-visible due south at midnight - full moon
-visible near eastern horizon just before sunrise waning crescent
-visible near western horizon about an hour after sunset waxing crescent</span>
Answer: Satellite technology allows us to monitor and track the changes in the polar ice sheets. This can help us plan and direct conservation efforts for the animals that depend on polar ice in order to survive.
Explanation:
A satellite orbits around Earth. We have different satellites for different purposes. A satellite has transmitter and receiver for sending and receiving information. For the use of environment, only one statement seems correct that is: Satellite technology allows us to monitor and track the changes in the polar ice sheets. This can help us plan and direct conservation efforts for the animals that depend on polar ice in order to survive.
Rest options are true but not from the environment point of view.
We know that animals are dependent on the environment for their survival. polar ice caps are difficult to reach and monitor. For making conservation plan for the animals residing in these remote areas, satellite technology is very crucial.
As density = mass/volume
So
Mass = density *volume
Mass = 25,365.4 * 2.7 = 68,486.58 g
<span>Mass of the granite monument to the nearest tenth
= 68,485.6 g</span>
R=U^2/P=120*120/40=360 ohm
P2=U2^2/R=132*132/360=48.4 w
power increase ratio (48.4-40)/40=21%
Answer:

(we need the mass of the astronaut A)
Explanation:
We can solve this by using the conservation law of the linear momentum P. First we need to represent every mass as a particle. Also we can simplify this system of particles by considering only the astronaut A with an initial speed
of 0 m/s and a mass
and the IMAX camera with an initial speed
of 7.5 m/s and a mass
of 15.0 kg.
The law of conservation says that the linear momentum P (the sum of the products between all masses and its speeds) is constant in time. The equation for this is:

By the law of conservation we know that
For
(final linear momentum) we need to treat the collision as a plastic one (the two particles stick together after the encounter).
So:

