Answer:
Angular acceleration
rad/s^2
Explanation:
Given
Initial Angular velocity (w1)
rad/s
Final Angular velocity (w2)
rad/s
Time taken to change velocity from w1 to w2
seconds
Angular acceleration is equal to the change in angular velocity to the time taken for making thing change
Hence, Angular acceleration
rad/s^2
Answer:
Vertical distance= 3.3803ft
Explanation:
First with the speed of the ball and the distance traveled horizontally we can determine the flight time to reach the plate:
Velocity= (90 mi/h) × (1 mile/5280ft) = 475200ft/h
Distance= Velocity × time⇒ time= 60.5ft / (475200ft/h) = 0.00012731h
time= 0.00012731h × (3600s/h)= 0.458316s
With this time we can determine the distance traveled vertically taking into account that its initial vertical velocity is zero and its acceleration is that of gravity, 9.81m/s²:
Vertical distance= (1/2) × 9.81 (m/s²) × (0.458316s)²=1.0303m
Vertical distance= 1.0303m × (1ft/0.3048m) = 3.3803ft
This is the vertical distance traveled by the ball from the time it is thrown by the pitcher until it reaches the plate, regardless of air resistance.
What team are you talking about
The unit 'mb' means millibar which is equivalent to 1/1000 of 1 bar. To convert the units from bar to atmospheres (atm) and to inches Hg (inHg), we need to know the conversion factors.
a.) 1 atm = 1.01325 bar
0.92 mb(1 bar/1000 mbar)(1 atm/1.01325 bar) =<em> 9.08×10⁻⁴ atm</em>
b.) 1 bar = 29.53 inHg
0.92 mb(1 bar/1000 mbar)(29.53 inHg/1 bar) =<em> 0.027 inHg</em>