The answer is attached. Also, you should know that the unit for acceleration is m/s2 and for velocity it is m/s.
Answer:
The frequency of the sound you will hear is 713.85 Hz
Explanation:
Given;
speed of your car,
= 85.0 km/h
frequency of the siren, f = 665 Hz
Speed of sound in air, v = 345 m/s
The frequency of the sound you hear, can be calculated as;

Convert the speed of the car to m/s


Therefore, the frequency of the sound you will hear is 713.85 Hz
For nuclear reactions, we determine the energy dissipated from the process from the Theory of relativity wherein energy is equal to the mass defect times the speed of light. We calculate as follows:
E = mc^2 = 0.187456 (3x10^8)^2 = 1.687x10^16 J
Hope this answers the question.
Answer: 14.52*10^6 m/s
Explanation: In order to explain this problem we have to consider the energy conservation for the electron within the coaxial cylidrical wire.
the change in potential energy for the electron; e*ΔV is equal to energy kinetic gained for the electron so:
e*ΔV=1/2*m*v^2 v^=(2*e*ΔV/m)^1/2= (2*1.6*10^-19*600/9.1*10^-31)^1/2=14.52 *10^6 m/s
When the body touches the ground two types of Forces will be generated. The Force product of the weight and the Normal Force. This is basically explained in Newton's third law in which we have that for every action there must also be a reaction. If the Force of the weight is pointing towards the earth, the reaction Force of the block will be opposite, that is, upwards and will be equivalent to its weight:
F = mg
Where,
m = mass
g = Gravitational acceleration
F = 5*9.8
F = 49N
Therefore the correct answer is E.