Answer
given,
Mass of Kara's car = 1300 Kg
moving with speed = 11 m/s
time taken to stop = 0.14 s
final velocity = 0 m/s
distance between Lisa ford and Kara's car = 30 m
a) change in momentum of Kara's car
Δ P = m Δ v


Δ P = - 1.43 x 10⁴ kg.m/s
b) impulse is equal to change in momentum of the car
I = - 1.43 x 10⁴ kg.m/s
c) magnitude of force experienced by Kara
I = F x t
I is impulse acting on the car
t is time
- 1.43 x 10⁴= F x 0.14
F = -1.021 x 10⁵ N
negative sign represents the direction of force
Answer:
Spring constant, k = 24.1 N/m
Explanation:
Given that,
Weight of the object, W = 2.45 N
Time period of oscillation of simple harmonic motion, T = 0.64 s
To find,
Spring constant of the spring.
Solution,
In case of simple harmonic motion, the time period of oscillation is given by :

m is the mass of object


m = 0.25 kg


k = 24.09 N/m
or
k = 24.11 N/m
So, the spring constant of the spring is 24.1 N/m.
Answer:
Explanation:
A simple light microscope uses light for imaging of objects where as a transmission electron microscope uses a monochromatic beam of electrons.
This beam is passed by a magnetic field which is very strong and thus act as a lens.
Its resolution of very high which is about 0.2 nanometers because of the separation between two atoms.
Because of this reason its resolution is about 1000 times greater than light microscope.
Answer:
41.27m/s
Explanation:
According to law of conservation of momentum
m1u1+m2u2 = (m1+m2)v
m1 and m2 are the masses
u1 and u2 are the initial velocities
v is the velocity after impact
Given
m1 = 0.2kg
u1 = 43.7m/s
m2 = 45.9g = 0.0459kg
u2 = 30.7m/s
Required
Velocity after impact v
Substitute the given parameters into the formula
0.2(43.7)+0.0459(30.7) = (0.2+0.0459)v
8.74+1.409 = 0.2459v
10.149 = 0.2459v
v = 10.149/0.2459
v = 41.27m/s
Hence the speed of the golf ball immediately after impact is 41.27m/s
Velocity = fλ
where f is frequency in Hz, and λ is wavelength in meters.
<span>2.04 * 10⁸ m/s = 5.09 * 10¹⁴ Hz * λ </span>
<span>(2.04 * 10⁸ m/s) / (5.09 * 10¹⁴ Hz ) = λ </span>
<span>4.007*10⁻⁷ m = λ </span>
<span>The wavelength of the yellow light = 4.007*10⁻⁷ m<span> </span></span>