Answer: 9.312 m/s
Explanation:
The friction force (opposite to the motion) is Fa = μ*m*g*cos(α) with μ = kinetic friction. The force that makes the motion is
F = m*g*sin(α).
The Newton's law gives:
F - Fa = m*a
m*g*sin(α) - μ*m*g*cos(α) = m*a
g*sin(α) - μ*g*cos(α) = a so a = 4.335 m/s²
It's a uniformly accelerated motion:
Space
S = 0.5*a*t²
10 = 0.5*a*t²
=> t = 2.148 s
Velocity
V = a*t = 9.312 m/s.
Answer:
V(car) = V(truck) at t = Dt/2
acceleration = v(car) = D/t^2
Explanation:
acceleration = v(car) = D/t^2
Since the average velocities must be the same, the car's final velocity must be twice the trunk velocity assuming the car start with zero velocity, since acceleration remain the same throughout the journey velocities at half-time point must be equal.
Answer:
The kinetic energy INCREASES as the roller coaster goes downhill.
Kinetic energy is greatest at POINT 2
Potential energy is greatest at POINT 1
Kinetic energy is decreasing while potential energy is increasing between points 3 AND 4
Which chart comes closest to the relationship between kinetic energy and potential energy at point 6 - CHART OF ANY POINT IN THE SAME HEIGHT AS OF 6
Explanation:
⇒As the potential energy increases , kinetic energy decreases.
⇒Potential energy here is gravitational potential energy.
⇒Thus, more we move away from the centre of the earth , more will be the gravitational potential energy or decrease in kinetic energy
The ball has an initial speed of 10m/s. This is because it is moving with the balloon. Now the balloonist throws the ball 4m/s with respect to himself, so it means that he gives the ball a extra push of 4m/s, so the total speed is 14m/s. Since it takes 30 seconds to reach the ground, the distance travelled is 14*30=420m.