3.Es tarde y mi taxi no llega. Estoy ____.
(5 Points)
preocupada
contenta
Mechanical energy is the sum of kinetic energy and potential energy, or E=Ek+Ep. So Ek=(1/2)*m*v² where m is the mass of the object and v is it's velocity. Mp=m*g*h where m is the mass, g=9.81 m/s² and h is the height of the object. So after we input the numbers the total mechanical energy is
E=(1/2)*2.5*(4.5²) + 2.5*9.81*18 = 25.3125 J + 441.45 J = 466.7625 J. The correct answer is E= 466 J.
Complete Question:
Suppose that an asteroid traveling straight toward the center of the earth were to collide with our planet at the equator and bury itself just below the surface. What would have to be the mass of this asteroid, in terms of the earth’s mass M, for the day to become 25.0% longer than it presently is as a result of the collision? Assume that the asteroid is very small compared to the earth and that the earth is uniform throughout.
Answer:
m = 0.001 M
For the whole process check the following page: https://www.slader.com/discussion/question/suppose-that-an-asteroid-traveling-straight-toward-the-center-of-the-earth-were-to-collide-with-our/
<span>If two wheels are exactly the same but spin at different speeds, wheel b is twice te speed of wheel a, it is possible to find the ratio of the magnitude of radial acceleration at a singular point of the rim on wheel be to the spot is four.</span>
Answer:
plz brainliest
Explanation:
position A : is all potential
position B : is losing potential and gaining kinetic energy
position c : is all kinetic
position D : is losing kinetic and gaining potential
position E : is all potential
thx have a great day