Answer:
Explanation:
Given mg = 4N .
m = 4 / g
At the bottom of the swing let centripetal acceleration be a
T - mg = ma
9 - 4 = ma
5 = 4 a / g
a = 5g / 4
F=ma
f?
m=1300kg
a=1.07m\s squared
f=1300kg x 1.07=1391N
Answer:
Explanation:
The pail is rotated at a constant rate in vertical circular path so it has the minimum speed at all points along its circular path . That means at top position the velocity is almost zero. In that case the centripetal force at top position will be provided by its weight or
mg = mv² / r ( r is radius of vertical circular path )
v = √ rg
At the bottom position its velocity will be increased due to loss of potential energy
so 1/2 m V² = 1/2 m v² + mg x 2r
V =√ 5 gr
If R be the reaction force at the bottom by bottom of pail
R - mg = mV² / r
R = mg +mV² / r
= mg + m x 5gr / r
R = 6mg
This is the magnitude of the force exerted by the water on the bottom of the pail .
Answer:
The correct option is C
Explanation:
The pendulum bob would return at the same time because the initial angle a pendulum bob is dropped does not affect it's period (the time it takes for the pendulum to move back and forth), however the one with a larger angle move faster but would eventually arrive at the same "starting point" due to varying displacements made.
Answer:
s = 23.72 m
v = 21.56 m/s²
Explanation:
given
time to reach the ground (t) = 2.2 second
we know that
a) s = u t + 0.5 g t²
u = 0 m/s
g = 9.8 m/s²
s = 0 + 0.5 × 9.8 × 2.2²
s = 23.72 m
b) impact velocity
v = √(2gh)
v = √(2× 9.8 × 23.72)
v = √464.912
v = 21.56 m/s²