For the answer to the question above,
<span>Q = amount of heat (kJ) </span>
<span>cp = specific heat capacity (kJ/kg.K) = 4.187 kJ/kgK </span>
<span>m = mass (kg) </span>
<span>dT = temperature difference between hot and cold side (K). Note: dt in °C = dt in Kelvin </span>
<span>Q = 100kg * (4.187 kJ/kgK) * 15 K </span>
<span>Q = 6,280.5 KJ = 6,280,500 J = 1,501,075.5 cal</span>
Answer: 
Explanation:
According to the described situation we have the following data:
Horizontal distance between lily pads: 
Ferdinand's initial velocity: 
Time it takes a jump: 
We need to find the angle
at which Ferdinand jumps.
In order to do this, we first have to find the <u>horizontal component (or x-component)</u> of this initial velocity. Since we are dealing with parabolic movement, where velocity has x-component and y-component, and in this case we will choose the x-component to find the angle:
(1)
(2)
(3)
On the other hand, the x-component of the velocity is expressed as:
(4)
Substituting (3) in (4):
(5)
Clearing
:

This is the angle at which Ferdinand the frog jumps between lily pads
Answer:
83%
Explanation:
On the surface, the weight is:
W = GMm / R²
where G is the gravitational constant, M is the mass of the Earth, m is the mass of the shuttle, and R is the radius of the Earth.
In orbit, the weight is:
w = GMm / (R+h)²
where h is the height of the shuttle above the surface of the Earth.
The ratio is:
w/W = R² / (R+h)²
w/W = (R / (R+h))²
Given that R = 6.4×10⁶ m and h = 6.3×10⁵ m:
w/W = (6.4×10⁶ / 7.03×10⁶)²
w/W = 0.83
The shuttle in orbit retains 83% of its weight on Earth.
Answer:

Explanation:
As we know by force equation that force along the inclined planed due to gravity is given as

so the acceleration due to gravity along the plane is given as

now we have



now we know that



Your answer is A. If velocity decreases, your kinetic energy would also decrease.