Answer:
W
Explanation:
= Temperature of the room = 22.0 °C = 22 + 273 = 295 K
= Temperature of the skin = 33.0 °C = 33 + 273 = 306 K
= Surface area = 1.50 m²
= emissivity = 0.97
= Stefan's constant = 5.67 x 10⁻⁸ Wm⁻² K⁻⁴
Rate of heat transfer is given as


W
<span>It's pretty easy problem once you set it up.
Earth------------P--------------Moon
"P" is where the gravitational forces from both bodies are acting equally on a mass m
Let's define a few distances.
Rep = distance from center of earth to P
Rpm = distance from P to center of moon
Rem = distance from center of earth to center of moon
You are correct to use that equation. If the gravitational forces are equal then
GMearth*m/Rep² = Gm*Mmoon/Rpm²
Mearth/Mmoon = Rep² / Rpm²
Since Rep is what you're looking for we can't touch that. We can however rewrite Rpm to be
Rpm = Rem - Rep
Mearth / Mmoon = Rep² / (Rem - Rep)²
Since Mmoon = 1/81 * Mearth
81 = Rep² / (Rem - Rep)²
Everything is done now. The most complicated part now is the algebra,
so bear with me as we solve for Rep. I may skip some obvious or
too-long-to-type steps.
81*(Rem - Rep)² = Rep²
81*Rep² - 162*Rem*Rep + 81*Rem² = Rep²
80*Rep² - 162*Rem*Rep + 81*Rem² = 0
We use the quadratic formula to solve for Rep:
Rep = (81/80)*Rem ± (9/80)*Rem
Rep = (9/8)*Rem and (9/10)*Rem
Obviously, point P cannot be 9/8 of the way to the moon because it'll be
beyond the moon. Therefore, the logical answer would be 9/10 the way
to the moon or B.
Edit: The great thing about this idealized 2-body problem, James, is
that it is disguised as a problem where you need to know a lot of values
but in reality, a lot of them cancel out once you do the math. Funny
thing is, I never saw this problem in physics during Freshman year. I
saw it orbital mechanics in my junior year in Aerospace Engineering. </span>
sylent_reality
· 8 years ago
Answer:

<u />

Explanation:
Given:
- mass of particle A,

- mass of particle B,

- mass of particle C,

- All the three particles lie on a straight line.
- Distance between particle A and B,

- Distance between particle B and C,

Since the gravitational force is attractive in nature it will add up when enacted from the same direction.
<u>Force on particle A due to particles B & C:</u>



<u>Force on particle C due to particles B & A:</u>
<u />
<u />


<u>Force on particle B due to particles C & A:</u>
<u />
<u />
<u />
<u />
<u />
<u />
Answer:
The water level will drop by about 1.24 cm in 1 day.
Explanation:
Here Mass flux of water vapour is given as

where
is the mass flux of the water which is to be calculated.
- D is diffusion coefficient which is given as

- l is the thickness of the film which is 0.15 cm thick.
is given as

In this
is the saturated water pressure, which is look up from the saturated water property at 20°C and 0.5 saturation given as 2.34 Pa
is the air pressure which is given as 0.5 times of 
- R is the universal gas constant as

- T is the temperature in Kelvin scale which is

By substituting values in the equation

Converting
into 
As 1 mole of water 18
so

Putting this in the equation of mass flux equation gives

For calculation of water level drop in a day, converting mass flux as

So the water level will drop by about 1.24 cm in 1 day.
The info given in the question:
Voltage= 120V
Current=18A
Now we have to find the resistance. To find it use the following formula:
V=IR
Now making R to be the subject of the formula
R=V/I
R=120/18
The answer is 6.67 ohms
As dishwasher is the only resistor in the line the voltage drop is going to be 120V. The resistance values determines the hindrance that is present in the circuit that opposes the free flowing electrons