Answer:
1.10261 times g
416.17506 mph
Explanation:
t = Time taken
u = Initial velocity
v = Final velocity
s = Displacement
a = Acceleration
g = Acceleration due to gravity = 9.81 m/s²

Dividing by g

The acceleration is 1.10261 times g

In mph

The speed of the dragster is 416.17506 mph
Answer:
Explanation:
Two frequencies with magnitude 150 Hz and 750 Hz are given
For Pipe open at both sides
fundamental frequency is 150 Hz as it is smaller
frequency of pipe is given by

where L=length of Pipe
v=velocity of sound
for n=1
and f=750 is for n=5
thus there are three resonance frequencies for n=2,3 and 4
For Pipe closed at one end
frequency is given by

for n=0


for n=2

Thus there is one additional resonance corresponding to n=1 , between
and 
Answer:

Explanation:
As we know that water from the fountain will raise to maximum height

now by energy conservation we can say that initial speed of the water just after it moves out will be




Now we can use Bernuolli's theorem to find the initial pressure inside the pipe



Answer:
Explanation:
A simple light microscope uses light for imaging of objects where as a transmission electron microscope uses a monochromatic beam of electrons.
This beam is passed by a magnetic field which is very strong and thus act as a lens.
Its resolution of very high which is about 0.2 nanometers because of the separation between two atoms.
Because of this reason its resolution is about 1000 times greater than light microscope.