As per given conditions there are two directions along which forces are acting
1. Net force along left direction is given as

2. Net force towards right direction is given as

now since the two forces here in opposite direction so here we will have net force given as



so here net forces must be 440 N towards right
Answer:
B. South Pole.
Explanation:
In order to answer this question, we simply have to refer to the laws of the equations of gravitational mechanics.
The equation given by Newton tells us that

In the case where we compare a specific place where the Force of Gravity is greater or lesser, we focus on the term assigned to the Planet's Radius.
In the case of
, we understand that they are constant.
We can easily notice that the more the Radius (Height seen from a viewer on the ground), the lower the force will be.
<em>In other words, the smaller the radius in which the measurement is made with respect to the center of the earth, the greater the gravitational force.</em>
In that order of ideas the smallest radio has South Pole, which is about 6356 km from the center of the Earth on the Equator line
Answer:
The length of a tube and number of rounds are 0.848 m and
.
Explanation:
Given that,
Wavelength 
m = 160000
We need to calculate the length
Using formula of wavelength
Laser tube behave like closed pipe



Distance traveled by pulse of light in one back and fourth trip



We need to calculate the time
Using formula for time



We need to calculate the number of round
Using formula of number of round



Hence, The length of a tube and number of rounds are 0.848 m and
.
Answer:
V_infinty=98.772 m/s
Explanation:
complete question is:
The following problem assume an inviscid, incompressible flow. Also, standard sea level density and pressure are 1.23kg/m3(0.002377slug/ft3) and 1.01imes105N/m2(2116lb/ft2), respectively. A Pitot tube on an airplane flying at standard sea level reads 1.07imes105N/m2. What is the velocity of the airplane?
<u>solution:</u>
<u>given:</u>
<em>p_o=1.07*10^5 N/m^2</em>
<em>ρ_infinity=1.23 kg/m^2</em>
<em>p_infinity=1.01*10^5 N/m^2</em>
p_o=p_infinity+(1/2)*(ρ_infinity)*V_infinty^2
V_infinty^2=9756.097
V_infinty=98.772 m/s
Answer:
The electric field strength is 
Solution:
As per the question:
Area of the electrode, 
Charge, q = 50 nC = ![50\times 10^{- 9} C[/etx]Distance, x = 2 mm = [tex]2\times 10^{- 3} m](https://tex.z-dn.net/?f=50%5Ctimes%2010%5E%7B-%209%7D%20C%5B%2Fetx%5D%3C%2Fp%3E%3Cp%3EDistance%2C%20x%20%3D%202%20mm%20%3D%20%5Btex%5D2%5Ctimes%2010%5E%7B-%203%7D%20m)
Now,
To calculate the electric field strength, we first calculate the surface charge density which is given by:

Now, the electric field strength of the electrode is:

where


