Answer: The angle between the wire segment and the magnetic field 66.42°
Explanation:
Please see the attachment below
Answer:
Explanation:
mass of car, m = 1000 kg
initial velocity, u = 20 m/s
final velocity, v = 0 m/s
distance, s = 120 m
Let a be the acceleration of motion
use third equation of motion
v² = u² + 2 as
0 = 20 x 20 + 2 x a x 120
a = - 1.67 m/s²
Let F be the force
Force, F mass x acceleration
F = - 1000 x 1.67
F = - 1666.67 N
The direction of force is towards south and the magnitude of force is 1666.67 N.
Energy is calculated as power*time, so give the wattage of 1200 W (equivalent to 1200 Joules/second) and time of 30 seconds, multiplying these gives 36000 J or 36 kJ of electrical energy.
If electrical charge or current is needed: Power = voltage * current, so given the power of 1200 watts and voltage of 120 V, current is 1200 W / 120 V = 10 Amperes. Charge is calculated by multiplying 10 A*30 s = 300 C.
Initial speed, u = 15 m/s
Final speed, v = 10 m/s
Distance traveled, s = 6.0 m
The acceleration, a, is determined from
u² + 2as = v²
(15 m/s)² + 2*(a m/s²)*(6.0 m) = (10 m/s)²
225 + 12a = 100
12a = -125
a = -10.4167 m/s²
The time, t, for the velocity to change from 15 m/s to 10 m/s is given by
(10 m/s) = (15 m/s) - (10.4167 m/s²)*(t s)
10 = 15 - 10.4167t
t = 0.48 s
The average speed is
(6.0 m)/(0.48 s) = 12.5 m/s
Answer: 12.5 m/s
The formula for potential energy is PE=mgh
It can have that high of a potential energy if it's relative height what super high.