Answer: 24 N
Explanation:
Given that the
Mass m = 4 kg
Coefficient of friction (μ) = 0.60
To calculate the static friction between the block and the table before any attempted motion, you will use the formula; F = (μ)N
Where
F = static friction
N = normal reaction = mg
g = acceleration due to gravity = 9.8 m/^2
Substitutes m, g and (μ) into the formula
F = 0.6 × 4 × 9.8
F = 23.52 N
Therefore, the static friction between the block and the table before any attempted motion is 24 N approximately.
Answer:
The reading of Y is -10°.
Explanation:
For scale X, the ice point is 40° and steam point is 120°.
Difference between the two extremes for scales X = 120 - 40 = 80
For scale X, the ice point and steam points are -30° and 130° respectively.
Difference between the two extremes for scales X = 130 - (-30) = 160
Comparing both scales:
One unit of scale X = x
One unit of scale Y = y
Scale X has 80 divisions while scale Y has 160
80x = 160y
x = 2y
50° in scale X = 10x + ice point in X scale
10 divisions in Y scale = 20y
Reading of Y scale = ice point of Y + 20y
= -30° + 20°
= -10°
Answer:
The speed of the air leaving the hairdryer is 10m/s.
Explanation:
The thrust that the dryer produces is what keeps it elevated at an angle of 5° from the vertical; therefore, from the force diagram we get

putting in
,
and solving for
we get:



Now, this thrust produced is related to to the air ejection speed
by the relation

where
is the rate of air ejection which we know is

and since
,


putting this into equation (2) and the value of
we get:

which gives


which is the speed of the air ejected.
The man ran <u>4252.5 meters.</u>
Why?
To solve the problem, we need to divide the exercise into two movements, the first on while the was running at 4.5 m/s for 15 min, and then, while he was slowing down (going up because of the hill).
First movement: Running at 4.5 m/s for 15 min.
We need convert from minutes to seconds,

Now, calculating the distance covered for the first movement, we have:

So, we know that the man covered 4050m for the first movement, it will be our initial position for the second movement.
Second movement: acceleration -0.05m/s^2 (because he's slowing down) for 90 seconds, at 4.5m/s.

Hence, we have that he ran 4252.5 m.
Have a nice day!
Answer:
2188 years
Explanation:
given,
see level rising at the rate = 3.2 mm/yr
height of the sea level to rise = 7 m
time it will take rise 7 m = ?
we know,
1 m = 1000 mm
1 mm = 0.001 m
rate of increase of rate = 0.0032 m/year
time taken to rise = 
= 2187.5 years
Now, time taken by the sea level to rise 7 m is equal to 2188 years.