Answer:
Sorry cant find the answer but i hope you got it right and if you didn't you'll still do great. :)
Explanation:
Answer:
It takes you 32.27 seconds to travel 121 m using the speed ramp
Explanation:
<em>Lets explain how to solve the problem</em>
- The speed ramp has a length of 121 m and is moving at a speed of
2.2 m/s relative to the ground
- That means the speed of the ramp is 2.2 m/s
- You can cover the same distance in 78 seconds when walking on
the ground
<em>Lets find your speed on the ground</em>
Speed = Distance ÷ Time
The distance is 121 meters
The time is 78 seconds
Your speed on the ground = 121 ÷ 78 = 1.55 m/s
If you walk at the same rate with respect to the speed ramp that
you walk on the ground
That means you walk with speed 1.55 m/s and the ramp moves by
speed 2.2 m/s
So your speed using the ramp = 2.2 + 1.55 = 3.75 m/s
Now we want to find the time you will take to travel 121 meters using
the speed ramp
Time = Distance ÷ speed
Distance = 121 meters
Speed 3.75 m/s
Time = 121 ÷ 3.75 = 32.27 seconds
It takes you 32.27 seconds to travel 121 m using the speed ramp
Answer:
7.3 kg m/s
Explanation:
First of all, let's calculate the gravitational potential energy of the stone as it reaches its highest point:

For the law of conservation of energy, this is equal to the initial kinetic energy of the stone at ground level (where the potential energy is zero), just after the stone leaves your hand:

From this equation we can find the velocity of the stone as it leaves your hand:

The initial velocity of the stone (before leaving your hand) is zero:

The impulse received by the stone is equal to its change in momentum, so:

If you use the next formula with the data given in the exercise you are asking:
Ey[3.4] - F[1.7] = 0
<span>Ey = F/2
</span>and after that what you need to do is sum the moments of the handle about D to zero asumming it is a positive moment and we proceed like this
Ey[1.5sin19] – P[21 – 1.5sin19] = 0
<span>(F/2)[1.5sin19] = P[21 – 1.5sin19] </span>
<span>F = 2P[21 – 1.5sin19] / [1.5sin19] </span>
<span>F = 84P </span>
Answer:
v₂ = 2.568 m/s
Explanation:
given,
mass of Corey = 95 Kg
reading of sale for first 3 s when elevator start to move = 850 N
scale reading for the next 3.0 s = 930 N
Gravitation force acting =
F = m g
F = 95 x 9.8
F = 931 N
using newtons second law, due to movement of elevator
F_{net} = m a
W - N = m a₁
931- 850 = 95 x a₁
a₁ = 0.852 m/s²
now,
velocity calculation
v₁ = a₁t
v₁ = 0.852 x 3 = 2.557 m/s
now, For second case
931 - 930 = 95 x a₂
a₂ = 0.011 m/s²
now, velocity after 4 s
v₂ = v₁ + a₂ t
v₂ = 2.557+ 0.011 x (4 - 3)
(4-3) because velocity after 3 second is calculate we need to calculate velocity after 4 s from beginning.
v₂ = 2.557 + 0.011
v₂ = 2.568 m/s
velocity of the elevator is equal to v₂ = 2.568 m/s