When the body touches the ground two types of Forces will be generated. The Force product of the weight and the Normal Force. This is basically explained in Newton's third law in which we have that for every action there must also be a reaction. If the Force of the weight is pointing towards the earth, the reaction Force of the block will be opposite, that is, upwards and will be equivalent to its weight:
F = mg
Where,
m = mass
g = Gravitational acceleration
F = 5*9.8
F = 49N
Therefore the correct answer is E.
Answer:

6000
1.2 J

Explanation:
I = Current = 1 A
t = Time = 2 ms
n = Number of electrocyte
V = Voltage = 100 mV
Charge is given by

The charge flowing through the electrocytes in that amount of time is 
The maximum potential is given by

The number of electrolytes is 6000
Energy is given by

The energy released when the electric eel delivers a shock is 1.2 J
Equivalent capacitance is given by

The equivalent capacitance of all the electrocyte cells in the electric eel is 
Answer:
use of pesticides increasing insect resistance
Explanation:
Pesticides are the chemicals used to kill or stop the growth of insects or pests in crops and plants.
Pesticides are used from a very long time and repeated use of same pesticide allowed insects to get use to of it and evolve themselves in a way that they become resistant to these pesticide, so pesticide do not have any effect on insects.
Hence, the correct answer is "use of pesticides increasing insect resistance".
<u>Answer:</u>
Cannonball will be in flight before it hits the ground for 2.02 seconds
<u>Explanation:</u>
Initial height from ground = 20 meter.
We have equation of motion ,
, s is the displacement, u is the initial velocity, a is the acceleration and t is the time.
In this the velocity of body in vertical direction = 0 m/s, acceleration = 9.8
, we need to calculate time when s = 20 meter.
Substituting

So it will take 2.02 seconds to reach ground.