Answer:
Term 1 = (0.616 × 10⁻⁵)
Term 2 = (7.24 × 10⁻⁵)
Term 3 = (174 × 10⁻⁵)
Term 4 = (317 × 10⁻⁵)
(σ ₑ/ₘ) / (e/m) = (499 × 10⁻⁵) to the appropriate significant figures.
Explanation:
(σ ₑ/ₘ) / (e/m) = (σᵥ /V)² + (2 σᵢ/ɪ)² + (2 σʀ /R)² + (2 σᵣ /r)²
mean measurements
Voltage, V = (403 ± 1) V,
σᵥ = 1 V, V = 403 V
Current, I = (2.35 ± 0.01) A
σᵢ = 0.01 A, I = 2.35 A
Coils radius, R = (14.4 ± 0.3) cm
σʀ = 0.3 cm, R = 14.4 cm
Curvature of the electron trajectory, r = (7.1 ± 0.2) cm.
σᵣ = 0.2 cm, r = 7.1 cm
Term 1 = (σᵥ /V)² = (1/403)² = 0.0000061573 = (0.616 × 10⁻⁵)
Term 2 = (2 σᵢ/ɪ)² = (2×0.01/2.35)² = 0.000072431 = (7.24 × 10⁻⁵)
Term 3 = (2 σʀ /R)² = (2×0.3/14.4)² = 0.0017361111 = (174 × 10⁻⁵)
Term 4 = (2 σᵣ /r)² = (2×0.2/7.1)² = 0.0031739734 = (317 × 10⁻⁵)
The relative value of the e/m ratio is a sum of all the calculated terms.
(σ ₑ/ₘ) / (e/m)
= (0.616 + 7.24 + 174 + 317) × 10⁻⁵
= (498.856 × 10⁻⁵)
= (499 × 10⁻⁵) to the appropriate significant figures.
Hope this Helps!!!
Answer:
We know that the speed of sound is 343 m/s in air
we are also given the distance of the boat from the shore
From the provided data, we can easily find the time taken by the sound to reach the shore using the second equation of motion
s = ut + 1/2 at²
since the acceleration of sound is 0:
s = ut + 1/2 (0)t²
s = ut <em>(here, u is the speed of sound , s is the distance travelled and t is the time taken)</em>
Replacing the variables in the equation with the values we know
1200 = 343 * t
t = 1200 / 343
t = 3.5 seconds (approx)
Therefore, the sound of the gun will be heard at the shore, 3.5 seconds after being fired
Answer:
Part(a): The angular acceleration is
.
Part(b): The angular displacement is
.
Explanation:
Part(a):
If
be the initial angular speed, final angular speed and angular acceleration of the centrifuge respectively, then from rotational kinematic equation, we can write

where '
' is the time taken by the centrifuge to increase its angular speed.
Given,
,
and
. From equation (
), the angular acceleration is given by

Part(b):
Also the angular displacement (
) can be written as

The force of F=10 N produces an extension of

on the string, so the spring constant is equal to

Then the string is stretched by

. The work done to stretch the string by this distance is equal to the variation of elastic potential energy of the string with respect to its equilibrium position: