Answer:
averaage speed is v = 13 feet / s
Explanation:
The average speed is the ratio of the distance traveled in a given time interval, let's calculate the distance that the body travels in the two instants of time that give us
t = 1 s
d (1) = 2.6667 1²
d (1) = 2.6667 feet
t = 4 s
d (4) = 2.6667 4²
d (4) = 42.6672 feet
Let's calculate the speed
v = Δx / Δt
v = (42.6672 -2.6667) / (4-1)
v = 40/3
v = 13.33335 feet / s
v = 13 feet / s
D) Heat, because friction produces heat, not light, gravitational or chemical. hope this helps! : )
Answer:
0.0016 cm
Explanation:
= Thermal coefficient of expansion of brass = 
= Thermal coefficient of expansion of glass = 
= Change in temperature = 
= Initial radius = 4 cm
Change in radius of material is given by

Difference in radii of the lid and jar

The size of the gap is 0.0016 cm or 0.000016 m
The parcel will undergo projectile motion, which means that it will have motion in both the horizontal and vertical direction.
First, we determine how long the parcel will fall using:
s = ut + 1/2 at²
where s will be the height, u is the initial vertical velocity of the parcel (0), t is the time of fall and a is the acceleration due to gravity.
5.5 = (0)(t) + 1/2 (9.81)(t)²
t = 1.06 seconds
Now, we may use this time to determine the horizontal distance covered by the parcel by using:
distance = velocity * time
The horizontal velocity of the parcel will be equal to the horizontal velocity of the cruise liner.
Distance = 10 * 1.06
Distance = 10.6 meters
The boat should be 10.6 meters away horizontally from the point of release.
Answer:
W = -510.98J
Explanation:
Force = 43N, 61° SW
Displacement = 12m, 22° NE
Work done is given as:
W = F*d*cosA
where A = angle between force and displacement.
Angle between force and displacement, A = 61 + 90 + 22 = 172°
W = 43 * 12 * cos172
W = -510.98J
The negative sign shows that the work done is in the opposite direction of the force applied to it.