Answer:
T = 273 + (-50) = 273 – 50 = 223 K
R = 188.82 J / kg K for CO2
Density (Martian Atmosphere) = P / RT = 900 / 188.92 x 223 = 900 / 42129.16 = 0.0213 kg / 
T = 273 +18 = 291 K, R = 287 J / kg k (for air) P = 101.6 k Pa = 101600 Pa
Density (Earth Atmosphere) = P / RT = 101600 / 287 x 291 = 1.216 kg /
Answer:
112m/s
Explanation:
14x8=112 therefore meaning the zebra would run 112m/s
Answer:
The angular velocity of Ball A will be greater than the angular velocity of Ball B when they reach the top of the hill.
Explanation:
Angular velocity can be defined as how fast an object rotates relative to a given point or frame of reference.
The question said the hill encountered by Ball A is frictionless, so Ball A will continue to rotate at the same rate it started with even when it reached the top of the hill.
Ball B on the other hand rolls without slipping over its hill, i.e there's friction to slow down its rotational motion which thus reduces how fast Ball B will rotate at the top of the hill
Say the initial point is (0,0)
The final point is
x = 200 + 135*cos(30) = 200 + 135*sqrt(3)/2 = 316.91 ft
y = 135*sin(30) = 135/2 = 67.5 ft
Resultant vector = (316.91, 67.5) - (0,0) = 316.91, 67.5) ft