From Alyssa's point of view, the water balloon is at first at rest and then gets thrown with a velocity of 23m/s. Therefore the balloon will have a speed of 23m/s for Alyssa.
At the same time, Naya is watching, and she sees the balloon at the beginning moving at a speed of 14m/s along with Alyssa, and then pushed forward of other 23m/s. Therefore, from her point of view, the balloon will have a speed of 14+23 = 37m/s.
Hence, the correct answer is <span>D) The speed of the balloon is 23 m/s for Alyssa and 37 m/s for Naya.
</span>
To solve this problem we will apply the concepts related to the kinematic equations of linear motion. From them we will consider speed as the distance traveled per unit of time. Said unit of time will be cleared to find the total time taken to travel the given distance. Later with the calculated average times and distances, we will obtain the average speed.
PART A)
The time taken to travel a distance of 250km with a speed of 95km/h is



Time taken for the lunch is

The time taken travel a distance of 250km with a speed of 55km/h



The total time taken is



The average speed is the ratio of total distance and total time


PART B)
As the displacement is zero the average velocity is zero.
Answer:
The angular velocity of Ball A will be greater than the angular velocity of Ball B when they reach the top of the hill.
Explanation:
Angular velocity can be defined as how fast an object rotates relative to a given point or frame of reference.
The question said the hill encountered by Ball A is frictionless, so Ball A will continue to rotate at the same rate it started with even when it reached the top of the hill.
Ball B on the other hand rolls without slipping over its hill, i.e there's friction to slow down its rotational motion which thus reduces how fast Ball B will rotate at the top of the hill
Summary:
a= 12.0 m/(s^2)
v= 100m/s
t1= 2.0s => s1=?
t2=5.0s => s2=?
t3=10.0s => s3=?
——————
Solution:
• when t1=2.0 s, I have gone:
S1= v*t1 + 1/2*a*(t1^2)
=100.0 *2 + 1/2*12.0*(2.0^2)
=224 (m)
• when t2=5.0s, I have gone
S2=v*t2+ 1/2*a*(t2^2)
= 100*5.0+ 1/2*12.0*(5.0^2)
=650 (m)
•when t3= 10.0s, I have gone:
S3=v*t3+ 1/2*a*(t3^2)
=100*10.0+ 1/2*12*(10.0^2)
=1600 (m)