Answer:
18 times
Explanation:
According to the security purposes which is set under the rules and regulation OSHA, which describes all the rights to the worker.
In the boom hoist receiving system all the sheaves which are used should have a pitch diameter of rope not less than 18 times the diameter of the nominal rope which is used.
Explanation:
(a) Displacement of an object is the shortest path covered by it.
In this problem, a student is biking to school. She travels 0.7 km north, then realizes something has fallen out of her bag. She travels 0.3 km south to retrieve her item. She then travels 0.4 mi north to arrive at school.
0.4 miles = 0.64 km
displacement = 0.7-0.3+0.64 = 1.04 km
(b) Average velocity = total displacement/total time
t = 15 min = 0.25 hour

Hence, this is the required solution.
Yes this is not gonna work
The heat required to convert the unknown substance X from one phase to another is 1600 J times the specific heat of that substance.
Explanation:
The heat energy required to convert a substance or to heat up or increase the temperature of a substance can be obtained from the specific heat formula.
As per this formula, the heat energy applied should be equal to the product of mass of the substance with temperature gradient and also with specific heat of the substance. Basically, the heat provided to increase or convert a substance should be more than the specific heat of the substance.

Since, here the mass of the substance X is given as m = 20g and the temperature change is given from -10°C to 70°C.
Then ΔT = (70-(-10))=70+10=80°C.
As the substance is unknown, the specific heat of that substance can also not be determined. Hence keep it as C.

Q = 1600C J
Thus, the heat required to convert the unknown substance X from one phase to another is 1600 J times the specific heat of that substance.