The car would go from zero to 58.0 mph in 2.6 sec.
Since the force on the car is constant, therefore the acceleration of the car would also be constant.
Now for constant acceleration we can use the equation of motion
Using first equation of motion to calculate the acceleration of the car
v=u+at
29=0+a×1.30 ...... Eq. (1)
Again using the first equation of motion
58=0+a*t ....... Eq. (2)
Dividing eq. (2) with equation 1
t=2×1.3
t=2.6 sec
For this, we need the formula:
V = k q / r
where k is the Coulombs law constant = 9 x 10^9 N
q is the charge of the hydrogen nucleus (proton) = <span>1.6 x 10^-19 C</span>
r is the distance
Simply plug in the values and solve for V
Answer:
Temperature decreases because the number of collision of the molecules decreases as they escape or evaporate. Molecules are in constant motion. Increase in temperature leads to increase in average kinetic energy of the molecules.
Answer:395.6 m/s
Explanation:
Given
mass of bullet 
mass of wood block 
Length of string 
Center of mass rises to an height of 
initial velocity of bullet 
let
and
be the velocity of bullet and block after collision
Conserving momentum
-------------1
Now after the collision block rises to an height of 0.38 cm
Conserving Energy for block
kinetic energy of block at bottom=Gain in Potential Energy




substitute the value of
in equation 1


Answer:
Therefore the rate of corrosion 37.4 mpy and 0.952 mm/yr.
Explanation:
The corrosion rate is the rate of material remove.The formula for calculating CPR or corrosion penetration rate is

K= constant depends on the system of units used.
W= weight =485 g
D= density =7.9 g/cm³
A = exposed specimen area =100 in² =6.452 cm²
K=534 to give CPR in mpy
K=87.6 to give CPR in mm/yr
mpy


=37.4mpy
mm/yr


=0.952 mm/yr
Therefore the rate of corrosion 37.4 mpy and 0.952 mm/yr.