This question deals with the volume of different shapes.
a) volume of the sphere is "33.51 m³".
b) volume of the cylinder is "25.13 m³".
a)
The volume of a sphere is given by the following formula:

<u>Volume = 33.51 m³</u>
<u />
b)
The volume of a cylinder is given by the following formula:

<u>Volume = 25.13 m³</u>
<u />
Learn more about <em>volume </em>here:
brainly.com/question/16686115?referrer=searchResults
The attached picture shows the formulae of the <em>volume</em> of different shapes.
Answer:
-20v
Explanation:
Data provided in the question as per the given situation
L = 45 mH
f = 250 Hz
V_o = 20V
Based on the above information, let us assume voltage across inductor be V at t
So,

t = 2 ms
Now
The voltage at time t = 2.0 ms is


= -20 volt
= -20v
We simply solved the above equation so that the correct voltage could come
Answer:
0.480 seconds
Explanation:
The period is the time for 1 revolution. Writing a proportion:
14.4 s / 30.0 rev = t / 1 rev
t = 0.480 s
The period is 0.480 seconds.
Answer:
The astronaut who has a mass of 80 kg without the toolkit do survive with 40 seconds of remaining air
Explanation:
Due the astronaut throws the 10-kg tool kit away with a speed of 8 m/s, it gives a momentum equivalent but in the other direction, so
, then we can find the speed that the astronaut reaches due to its weight we get,
.
Finally, as the distance to the space shuttle is 200m, the time taken to the astronaut to reach it at the given speed will be
, as the remaining air time is 4 min or 240 seconds, The astronaut who has a mass of 80 kg without the toolkit do survive with 40 seconds of remaining air.