The unit 'mb' means millibar which is equivalent to 1/1000 of 1 bar. To convert the units from bar to atmospheres (atm) and to inches Hg (inHg), we need to know the conversion factors.
a.) 1 atm = 1.01325 bar
0.92 mb(1 bar/1000 mbar)(1 atm/1.01325 bar) =<em> 9.08×10⁻⁴ atm</em>
b.) 1 bar = 29.53 inHg
0.92 mb(1 bar/1000 mbar)(29.53 inHg/1 bar) =<em> 0.027 inHg</em>
<h2>Apartment Explosion Reported </h2>
The apartment’s explosion, reportedly caused by a gas leak, produced a violent release of gas and heat. The heat increased the temperature of the air in the room, which means an increase in the air's molecular kinetic energy.
When heat is provided then temperature increases and the molecules of substances move rapidly by increase of kinetic energy (K.E) temperature increases. It is understood that heat increases temperature.
Answer:
0.68 m
Explanation:
α = dL / L1*(dT)
dL = L1(dT) * α
Initial length, L1 = 100
Chang in Length =dL
α linear expansivity ; dL = change in length ; dT = change in temperature ; L1 = initial length
α of iron rod = 1.13 * 10^-5 k
dL = 100(40 - 10) * 1.13 * 10^-5
dL = 100(30) * 1.13 * 10^-5
dL = 3000 * 1.13 * 10^-5
dL = 3390 * 10^-5
dL = 0.0339 m
Error :
Distance measured = 2km = (2 * 1000) = 2000m
[Distance measured / (initial length + change in length)] × change in length
Error = (2000 / (100 + 0.0339)) * 0.0339
Error = (2000 / 100.0339) * 0.0339
Error = 19.993222 * 0.0339
Error = 0.6777702
Error = 0.68 m
Answer:
t = 2 s
Explanation:
As we know that fish is pulled upwards with uniform maximum acceleration
then we will have

here we know that maximum possible acceleration of so that string will not break is given as

now we have


now for such acceleration we can use kinematics


t = 2 s
' W ' is the symbol for 'Watt' ... the unit of power equal to 1 joule/second.
That's all the physics we need to know to answer this question.
The rest is just arithmetic.
(60 joules/sec) · (30 days) · (8 hours/day) · (3600 sec/hour)
= (60 · 30 · 8 · 3600) (joule · day · hour · sec) / (sec · day · hour)
= 51,840,000 joules
__________________________________
Wait a minute ! Hold up ! Hee haw ! Whoa !
Excuse me. That will never do.
I see they want the answer in units of kilowatt-hours (kWh).
In that case, it's
(60 watts) · (30 days) · (8 hours/day) · (1 kW/1,000 watts)
= (60 · 30 · 8 · 1 / 1,000) (watt · day · hour · kW / day · watt)
= 14.4 kW·hour
Rounded to the nearest whole number:
14 kWh