Answer:
The Frequency of the wave is 0.2Hertz
The period is 2seconds
Explanation:
We are asked to find the frequency and period
Frequency is the number of oscillations completed in one seconds
If five waves were made from the same source in 10 seconds, hence;
Frequency = number of oscillation/Time
Frequency = 5/10
Frequency = 0.5Hertz
Next is to get the period
Period = 1/Frequency
Period = 1/0.5
Period = 2seconds
Answer:
Explanation:
a )
This type of spectrum is called line emission spectrum . Because it consists of lines . It is emission spectrum because it is due to emission of radiation from a source .
b ) The wavelength of a photon is inversely proportional to its energy . Photon due to transition between n = 1 and n = 3 will have higher energy than
that due to transition between n = 2 and n = 5 . So the later photon ( B) will have greater wavelength or photon due to transition between n = 2 and n = 5 will have greater wavelength .
Energy can change form, but the total amount of energy stays the same.
When wool is rubbed with a balloon, the wool is left with a positive charge as electrons have travelled from the wool to the balloon which means the balloon now has a negative charge.
Now that the balloon has a negative charge, you need to know:
The tissue paper originally contains electrons and protons
The fact that the balloon has a negative charge, it will ATTRACT protons because protons are POSITIVE and electrons are NEGATIVE.
So once they are attracted, they will move closer to one another.
Answer:
B. 4 m/s
Explanation:
v=d/t
Running for 300 m at 3 m/s takes 100 seconds and running at 300 m at 6 m/s takes 50 seconds. 100 s + 50 s = 150 s (total time). Total distance is 600 m, so 600 m/ 150 s = 4 m/s.