It's obviously b because the more helium it has, the lighter it is...
Answer:
k = 1 700.7 N/m
v0 = 9.8 m/s^2
Explanation:
Hello!
We can answer this question using conservation of energy.
The potential energy of the spring (PS) will transform to kinetic energy (KE) of the ball, and eventually, when the velocity of the ball is zero, all that energy will be potential gravitational (PG) energy.
When the kinetic energy of the ball is zero, that is, when it has reached its maximum heigh, all the potential energy of the spring will be equal to the potential energy of the gravitational field.
PS = (1/2) k x^2 <em>where x is the compresion or elongation of the spring</em>
PG = mgh
a)
Since energy must be conserved and we are neglecting any energy loss:
PS = PG
Solving for k
k = (2mgh)/(x^2) = ( 2 * 1.7 * 9.81 * 4.9 Nm)/(0.31^2 m^2)
k = 1 700.7 N/m
b)
Since the potential energy of the spring transfors to kinetic energy of the ball we have that:
PS = KE
that is:
(1/2) k x^2 = (1/2) m v0^2
Solving for v0
v0 = x √(k/m) = (0.31 m ) √( 1 700.7 N/m / 1.7kg)
v0 = 9.8 m/s^2
Answer:
3.4 x 10⁴ m/s
Explanation:
Consider the circular motion of the electron
B = magnetic field = 80 x 10⁻⁶ T
m = mass of electron = 9.1 x 10⁻³¹ kg
v = radial speed
r = radius of circular path = 2 mm = 0.002 m
q = magnitude of charge on electron = 1.6 x 10⁻¹⁹ C
For the circular motion of electron
qBr = mv
(1.6 x 10⁻¹⁹) (80 x 10⁻⁶) (0.002) = (9.1 x 10⁻³¹) v
v = 2.8 x 10⁴ m/s
Consider the linear motion of the electron :
v' = linear speed
x = horizontal distance traveled = 9 mm = 0.009 m
t = time taken =
=
= 4.5 x 10⁻⁷ sec
using the equation
x = v' t
0.009 = v' (4.5 x 10⁻⁷)
v' = 20000 m/s
v' = 2 x 10⁴ m/s
Speed is given as
V = sqrt(v² + v'²)
V = sqrt((2.8 x 10⁴)² + (2 x 10⁴)²)
v = 3.4 x 10⁴ m/s
What is NOT one of the three primary resources that families have to reach financial goals? It is c) education
Answer:
The speed of the wave is 3 m/s.
Explanation:
Given that,
Number of waves = 6
Time = 8.0 s
Successive crests 
We need to calculate the frequency
Using formula of frequency

Put the value into the formula


We need to calculate the speed of the wave
Using formula of speed

Put the value into the formula


Hence, The speed of the wave is 3 m/s.