Say the initial point is (0,0)
The final point is
x = 200 + 135*cos(30) = 200 + 135*sqrt(3)/2 = 316.91 ft
y = 135*sin(30) = 135/2 = 67.5 ft
Resultant vector = (316.91, 67.5) - (0,0) = 316.91, 67.5) ft
Answer:
45 meters
Explanation:
20 min = 15 meters
So if 20 x 3 = 60
you have to do 3 x 15 !
- which equals to 45 <3
<u>- mark me brainlest pls . </u>
The correct answer is:
<span>paramagnetism
In fact, paramagnetic materials, when they are placed in a magnetic field, they form an internal magnetic field parallel to the external one and in the same direction. However, unlike ferromagnetic materials, they do not retain their magnetization, so when the external magnetic field is removed, their internal induced magnetic field disappears.</span>
The elements that is very good in
electrical conductivity are gold and copper: elements that is amphoteric are
copper, zinc, tin, lead, aluminum and beryllium: elements that is gaseous at
room temperature are hydrogen, nitrogen, oxygen, fluorine and chlorine: elements
that is solid at room temperature are all metal except mercury and perhaps some
unseen radioactive elements. Lastly, elements that is brittle are hydrogen,
carbon, nitrogen, oxygen, phosphorus, sulfur and selenium