Answer
given,
mass of the ball = 3 kg
swing in vertical circle with radius = 2 m
work done by the gravity = ?
work done by the tension = ?
Work done by the gravity = - m g Δh
Δ h = 2 + 2 = 4 m
Work done by the gravity =
= -117.6 J
work done by gravity is equal to -117.6 J
Work done by tension will be equal to zero.
Zero because tension is always perpendicular to velocity
work done by tension is equal to 0 J
Answer:
x2 = 0.99
Explanation:
from superheated water table
at pressure p1 = 0.6MPa and temperature 200 degree celcius
h1 = 2850.6 kJ/kg
From energy equation we have following relation



![2850.6 + [\frac{50^2}{2} * \frac{1 kJ/kg}{1000 m^2/S^2}] = h2 +[ \frac{600^2}{2} * \frac{1 kJ/kg}{1000 m^2/S^2}]](https://tex.z-dn.net/?f=2850.6%20%2B%20%5B%5Cfrac%7B50%5E2%7D%7B2%7D%20%2A%20%5Cfrac%7B1%20kJ%2Fkg%7D%7B1000%20m%5E2%2FS%5E2%7D%5D%20%3D%20h2%20%2B%5B%20%5Cfrac%7B600%5E2%7D%7B2%7D%20%2A%20%5Cfrac%7B1%20kJ%2Fkg%7D%7B1000%20m%5E2%2FS%5E2%7D%5D)
h2 = 2671.85 kJ/kg
from superheated water table
at pressure p2 = 0.15MPa
specific enthalpy of fluid hf = 467.13 kJ/kg
enthalpy change hfg = 2226.0 kJ/kg
specific enthalpy of the saturated gas hg = 2693.1 kJ/kg
as it can be seen from above value hf>h2>hg, so phase 2 is two phase region. so we have
quality of steam x2
h2 = hf + x2(hfg)
2671.85 = 467.13 +x2*2226.0
x2 = 0.99
magnetic field due to a finite straight conductor is given by

here since it forms an equilateral triangle so we will have

also the perpendicular distance of the point from the wire is

now from the above equation magnetic field due to one wire is given by



now since in equilateral triangle there are three such wires so net magnetic field will be

Answer:
There will be no change in the direction of the electric field .
Explanation:
The direction will remain the same because the sign of the charges has no effect on it.
When one replaces the conducting cube with one that has positive charge carriers there will be no change in the direction of the field as there is no defined relationship between the direction of the electric field and sign of the charge.
(a) 907.5 N/m
The force applied to the spring is equal to the weight of the object suspended on it, so:

The spring obeys Hook's law:

where k is the spring constant and
is the stretching of the spring. Since we know
, we can re-arrange the equation to find the spring constant:

(b) 1.45 cm
In this second case, the force applied to the spring will be different, since the weight of the new object is different:

So, by applying Hook's law again, we can find the new stretching of the spring (using the value of the spring constant that we found in the previous part):

(c) 3.5 J
The amount of work that must be done to stretch the string by a distance
is equal to the elastic potential energy stored by the spring, given by:

Substituting k=907.5 N/m and
, we find the amount of work that must be done:
