Answer:34 cm
Explanation:
Given
mass of meter stick m=80 gm
stick is balanced when support is placed at 51 cm mark
Let us take 5 gm tack is placed at x cm on meter stick so that balancing occurs at x=50 cm mark
balancing torque






Answer:
I1 = 0.772 A
Explanation:
<u>Given</u>: R1 = 5.0 ohm, R2 = 9.0 ohm, R3 = 4.0 ohm, V = 6.0 Volts
<u>To find</u>: current I = ? A
<u>Solution: </u>
Ohm's law V= I R
⇒ I = V / R
In order to find R (total) we first find R (p) fro parallel combination. so
1 / R (p) = 1 / R1 + 1/ R2 ∴(P) stand for parallel
R (p) = R1R2 / ( R1 + R2)
R (p) = (5.0 × 9.0) / (5.0 + 9.0)
R (p) = 3.214 ohm
Now R (total) = R (p) + R3 (as R3 is connected in series)
R (total) = 3.214 ohm + 4.0 Ohm
R (total) = 7.214 ohm
now I (total) = 7.214 ohm / 6.0 Volts
I (total) = 1.202 A
This the total current supplied by 6 volts battery.
as voltage drop across R (p) = V = R (p) × I (total)
V (p) = 3.214 ohm × 1.202 A = 3.864 volts
Now current through 5 ohms resister is I1 = V (P) / R1
I1 = 3.864 volts / 5 ohm
I1 = 0.772 A
Answer:
The amount of gas that is to be released in the first second in other to attain an acceleration of 27.0 m/s2 is

Explanation:
From the question we are told that
The mass of the rocket is m = 6300 kg
The velocity at gas is being ejected is u = 2000 m/s
The initial acceleration desired is 
The time taken for the gas to be ejected is t = 1 s
Generally this desired acceleration is mathematically represented as

Here
is the rate at which gas is being ejected with respect to time
Substituting values

=> 
=> 
=> 
=> 
B. The sound of the engine will get louder and the pitch higher.
For the answer to the question above, this is the maximum displacement, the spring has only elastic potential energy.
spring is constant @ 5 N/m
maximum displacement = 2 cm = 0.02 m
elastic potential energy = 1/2 kx²
= 0.5 x 5 x 0.02²
So the answer would be
= 0.001 Joules