Unlike acceleration and velocity, speed does not need to specify the direction of motion. Speed is a scalar quality.
Given : Initial velocity = -1.3 m/s
Final Velocity = -6.5 m/s.
Time = 25 minutes.
To find : Average acceleration.
Solution: We are given units in meter/second (m/s).
So, we need to convert time 25 minutes in seconds.
1 minute = 60 seconds.
25 minutes = 60*25 = 1500 seconds.
Formula for average acceleration is given by,

We are not given intial time, so we can take initial time =0.
Plugging values in the above formula.

= 
= -0.003467
or
.
Answer:A
Explanation:Find attached picture file for details
Answer:
Charge, 
Explanation:
It is given that,
Electric field strength, E = 180000 N/C
Distance from a small object, r = 2.8 cm = 0.028 m
Electric field at a point is given by :

Q is the charge on an object



So, the charge on the object is
. Hence, this is the required solution.
Answer:
4.17 m/s
Explanation:
To solve this problem, let's start by analyzing the vertical motion of the pea.
The initial vertical velocity of the pea is

Now we can solve the problem by applying the suvat equation:

where
is the vertical velocity when the pea hits the ceiling
is the acceleration of gravity
s = 1.90 is the distance from the ceiling
Solving for
,

Instead, the horizontal velocity remains constant during the whole motion, and it is given by

Therefore, the speed of the pea when it hits the ceiling is
