Answer:
Tangential velocity = 10.9 m/S
Explanation:
As per the data given in the question,
Force = 20 N
Time = 1.2 S
Length = 16.5 cm
Radius = 33.0 cm
Moment of inertia = 1200 kg.cm^2 = 1200 × 10^(-4) kg.m^2
= 1200 × 10^(-2) m^2
Revolution of the pedal ÷ revolution of wheel = 1
Torque on the pedal = Force × Length
= 20 × 16.5 10^(-2)
= 3.30 N m
So, Angular acceleration = Torque ÷ Moment of inertia
= 3.30 ÷ 12 × 10^(-2)
= 27.50 rad ÷ S^2
Since wheel started rotating from rest, so initial angular velocity = 0 rad/S
Now, Angular velocity = Initial angular velocity + Angular Acceleration × Time
= 0 + 27.50 × 1.2
= 33 rad/S
Hence, Tangential velocity = Angular velocity × Radius
= 33 × 33 × 10^(-2)
= 10.9 m/S
Answer:
static friction acting opposite to the direction of travel
Explanation:
Because the Frictional force of the front wheels act to oppose the spinning, so, For the front wheels to roll without slipping, the friction must be static friction pointing in the direction of travel of the car.
Explanation:
The answer
2y + 14 = 17
The 17 is to the right of the = sign
It is also the answer
<h3><u>Answer</u>;</h3>
= 22°
<h3><u>Explanation</u>;</h3>
- According to Snell's law, the ratio of the sine of the angle of incidence to the sine of the angle of refraction is a constant. The constant value is called the refractive index of the second medium with respect to the first.
- Therefore; Sin i/Sin r = η
In this case; Angle of incidence = 90° -60° =30°, angle of refraction =? and η = 1.33
Thus;
Sin 30 / Sin r = 1.33
Sin r = Sin 30°/1.33
= 0.3759
r = Sin^-1 0.3759
= 22.08
<u>≈ 22°</u>
Answer:
560 N/m
Explanation:
F = kx
75 N = k (0.61 m − L)
210 N = k (0.85 m − L)
Divide the equations:
2.8 = (0.85 − L) / (0.61 − L)
2.8 (0.61 − L) = 0.85 − L
1.708 − 2.8L = 0.85 − L
0.858 = 1.8L
L = 0.477
Plug into either equation and find k.
75 = k (0.61 − 0.477)
k = 562.5
Rounded to two significant figures, k = 560 N/m.