At a point on the streamline, Bernoulli's equation is
p/ρ + v²/(2g) = constant
where
p = pressure
v = velocity
ρ = density of air, 0.075 lb/ft³ (standard conditions)
g = 32 ft/s²
Point 1:
p₁ = 2.0 lb/in² = 2*144 = 288 lb/ft²
v₁ = 150 ft/s
Point 2 (stagnation):
At the stagnation point, the velocity is zero.
The density remains constant.
Let p₂ = pressure at the stagnation point.
Then,
p₂ = ρ(p₁/ρ + v₁²/(2g))
p₂ = (288 lb/ft²) + [(0.075 lb/ft³)*(150 ft/s)²]/[2*(32 ft/s²)
= 314.37 lb/ft²
= 314.37/144 = 2.18 lb/in²
Answer: 2.2 psi
Answer:

(we need the mass of the astronaut A)
Explanation:
We can solve this by using the conservation law of the linear momentum P. First we need to represent every mass as a particle. Also we can simplify this system of particles by considering only the astronaut A with an initial speed
of 0 m/s and a mass
and the IMAX camera with an initial speed
of 7.5 m/s and a mass
of 15.0 kg.
The law of conservation says that the linear momentum P (the sum of the products between all masses and its speeds) is constant in time. The equation for this is:

By the law of conservation we know that
For
(final linear momentum) we need to treat the collision as a plastic one (the two particles stick together after the encounter).
So:


Answer:
1.6675×10^-16N
Explanation:
The force of gravity that the space shuttle experiences is expressed as;
g = GM/r²
G is the gravitational constant
M is the mass = 1.0 x 10^5 kg
r is the altitude = 200km = 200,000m
Substitute into the formula
g = 6.67×10^-11 × 1.0×10^5/(2×10^5)²
g = 6.67×10^-6/4×10^10
g = 1.6675×10^{-6-10}
g = 1.6675×10^-16N
Hence the force of gravity experienced by the shuttle is 1.6675×10^-16N
Answer: (a) The gravitational force on the object at the North Pole of Neptune is 51.7N
(b) The apparent weight of the object at Neptune's equator is 50.4N
Explanation: Please see the attachments below
Find Displacement and Distance
displacement ...
north is 700+400+100 =1200m n
south=1200m
1200-1200=0
east is 300+300=600m
west is 600m
600-600=0
back at dtart. displ zero
distance is 700+ 300m + 400 m + 600m + 1200m + 300m + 100m = 3600m