Assuming that this gas is in ideal state, we can use the relation that for every 1 mol of an ideal gas it would have a volume of 22.4 L. But before using this, relation we need to convert the number of grams of H2 into moles by using the molar mass of 2.02 g/mol.
moles H2 = 0.00922 g ( 1 mol / 2.02 g ) = 0.005 mol H2
Volume H2 at STP = 0.005 mol H2 ( 22.4 L / 1 mol ) = 0.102 L of H2
Answer:
the expected distance is 4.32 m
Explanation:
given data
half life time = 1.8 ×
s
speed = 0.8 c = 0.8 × 3 ×
to find out
expected distance over
solution
we know c is speed of light in air is 3 ×
m/s
we calculate expected distance by given formula that is
expected distance = half life time × speed .........1
put here all these value
expected distance = half life time × speed
expected distance = 1.8 ×
× 0.8 × 3 ×
expected distance = 4.32
so the expected distance is 4.32 m
Answer:
The torque on the wrench is 4.188 Nm
Explanation:
Let r = xi + yj where is the distance of the applied force to the origin.
Since x = 18 cm = 0.18 cm and y = 5.5 cm = 0.055 cm,
r = 0.18i + 0.055j
The applied force f = 88i - 23j
The torque τ = r × F
So, τ = r × F = (0.18i + 0.055j) × (88i - 23j) = 0.18i × 88i + 0.18i × -23j + 0.055j × 88i + 0.055j × -23j
= (0.18 × 88)i × i + (0.18 × -23)i × j + (0.055 × 88)j × i + (0.055 × -22)j × j
= (0.18 × 88) × 0 + (0.18 × -23) × k + (0.055 × 88) × (-k) + (0.055 × -22) × 0 since i × i = 0, j × j = 0, i × j = k and j × i = -k
= 0 - 4.14k + 0.0484(-k) + 0
= -4.14k - 0.0484k
= -4.1884k Nm
≅ -4.188k Nm
So, the torque on the wrench is 4.188 Nm
Answer:
The answer is not correct.
Explanation:
Stu's answer is not correct, the equation to use is known as the law of ohm. In which the voltage is defined as the product of the current by the resistance, then we will see this equation.
![V = I*R\\where:\\I = current [amp]\\R = resistance [ohm]\\V = voltage [volts]\\](https://tex.z-dn.net/?f=V%20%3D%20I%2AR%5C%5Cwhere%3A%5C%5CI%20%3D%20current%20%5Bamp%5D%5C%5CR%20%3D%20resistance%20%5Bohm%5D%5C%5CV%20%3D%20voltage%20%5Bvolts%5D%5C%5C)
In order to find resistance, this term is found multiplying the current on the right side of the equation, therefore the current will be divided on the left side of the equation.
![R=\frac{V}{I} \\replacing:\\R=\frac{4}{0.5} \\R=8[ohms]](https://tex.z-dn.net/?f=R%3D%5Cfrac%7BV%7D%7BI%7D%20%5C%5Creplacing%3A%5C%5CR%3D%5Cfrac%7B4%7D%7B0.5%7D%20%5C%5CR%3D8%5Bohms%5D)
That is the reason that the result found by Stu is not correct.
De broglie wavelength,
, where h is the Planck's constant, m is the mass and v is the velocity.

Mass of hydrogen atom, 
v = 440 m/s
Substituting
Wavelength 

So the de broglie wavelength (in picometers) of a hydrogen atom traveling at 440 m/s is 902 pm