Complete Question:
Suppose that an asteroid traveling straight toward the center of the earth were to collide with our planet at the equator and bury itself just below the surface. What would have to be the mass of this asteroid, in terms of the earth’s mass M, for the day to become 25.0% longer than it presently is as a result of the collision? Assume that the asteroid is very small compared to the earth and that the earth is uniform throughout.
Answer:
m = 0.001 M
For the whole process check the following page: https://www.slader.com/discussion/question/suppose-that-an-asteroid-traveling-straight-toward-the-center-of-the-earth-were-to-collide-with-our/
Efficiency η of a Carnot engine is defined to be:
<span>η = 1 - Tc / Th = (Th - Tc) / Th </span>
<span>where </span>
<span>Tc is the absolute temperature of the cold reservoir, and </span>
<span>Th is the absolute temperature of the hot reservoir. </span>
<span>In this case, given is η=22% and Th - Tc = 75K </span>
<span>Notice that although temperature difference is given in °C it has same numerical value in Kelvins because magnitude of the degree Celsius is exactly equal to that of the Kelvin (the difference between two scales is only in their starting points). </span>
<span>Th = (Th - Tc) / η </span>
<span>Th = 75 / 0.22 = 341 K (rounded to closest number) </span>
<span>Tc = Th - 75 = 266 K </span>
<span>Lower temperature is Tc = 266 K </span>
<span>Higher temperature is Th = 341 K</span>
What is Potential Energy? You probably already know that without eating, your body becomes weak from lack of energy. Take a few bites of a turkey sandwich, and moments later, you feel much better. That's because food molecules contain potential energy, or stored energy, that can do work in the future. Hope it helps
Answer:
145.43 N
Explanation:
Weight is given by (mg)
where m = mass of the body
g = acceleration due to gravity
mass is constant everywhere and is equal to 77.1 kg, both on the earth and on the moon.
But the acceleration due to gravity exerted by the moon near the moon's surface is 16.6% that of Earth,
g(moon) = 0.166 g(earth) = 0.166 × 9.8 = 1.6268 m/s²
Weight on the moon = mg(moon) = (77.1×1.6268) = 125.43 N
Answer:

Explanation:
Assuming uniform spread of sound with no significant reflections or absorption. We know that sound intensity varies
where r is the distance
Since intensity is given then when at 3 m


Since we have the constant then at 4m
Intensity, 