W=Fd. Force is not given so we solve for it. F=ma, m=5kg, a=2m/s^2, F=10N. Distance is not given so we solve for it, x=.5a(t^2)=.5(2)(7x7)=49m. F=10N, d=49m, W=490J.
PLS help ASAP I DONT have time to answer this, it also detects if it’s right or wrong.
Answer:
a). va=17.23
or 38.54 mph
b). v=38.54 mph and limit is 35 mph
c). Completely inelastic
d). Eka=192.967 kJ
Ekt=76.071 kJ
Explanation:

The motion is an inelastic collision so

The force of the motion is contrarest by the force of friction so

Now with the acceleration can find the time and the velocity final that make the distance 7.25m being united

So the velocity final can be find using this time

a).
Replacing in the first equation the final velocity can find the initial velocity



b).

Velocity limit in m/s is 15.646 m/s and the initial velocity is 17.23 m/s
so is exceeding the speed limit in about 1.58 m/s
or in miles per hour
3.5 mph
c).
The collision is complete inelastic because any mass can be returned to the original mass, so even they are no the same mass however in the moment they move the distance 7.25m as a same mass the motion is considered completely inelastic
d).

Answer:

Explanation:
Given that
Constant rate of leak =R
Mass at time T ,m=RT
At any time t
The mass = Rt
So the total mass in downward direction=(M+Rt)
Now force equation
(M+Rt) a =P- (M+Rt) g

We know that





This is the velocity of bucket at the instance when it become empty.
Answer:
Option C (always dependent) would be the appropriate answer.
Explanation:
- The movements including its particles everywhere are depending on when particles were also associated with either a cable, since, if we want the substances to modify their location, one (1).
- However, if the particles two (2) and then out impact the location of an object two ( 2), they could easily determine the appearance or location.
Some other possible alternatives aren't connected to a particular setting. So, the solution is indeed the right one.