Answer:
Explanation:
Animal 1 because it takes 3s to go 25 meters 3.5s to go 50 meters and 5s to go 75 meters while the others take longer.
Answer:
a = 4.72 m/s²
Explanation:
given,
mass of the box (m)= 6 Kg
angle of inclination (θ) = 39°
coefficient of kinetic friction (μ) = 0.19
magnitude of acceleration = ?
box is sliding downward so,
F - f = m a
f is the friction force
m g sinθ - μ N = ma
m g sinθ - μ m g cos θ = ma
a = g sinθ - μ g cos θ
a = 9.8 x sin 39° - 0.19 x 9.8 x cos 39°
a = 4.72 m/s²
the magnitude of acceleration of the box down the slope is a = 4.72 m/s²
Answer:128 N
Explanation:
Sample of 3 cm and 4 mm diameter found to break under a minimum force of 128 N .
If sample is 1.5 cm long with same cross-sectional area then minimum force required to break is also 128 N because the applied force is same for any length and diameter of tendon.
Answer:
F = - 59.375 N
Explanation:
GIVEN DATA:
Initial velocity = 11 m/s
final velocity = 1.5 m/s
let force be F
work done = mass* F = 4*F
we know that
Change in kinetic energy = work done
kinetic energy = 
kinetic energy =
= -237.5 kg m/s2
-237.5 = 4*F
F = - 59.375 N
Answer:
When the speed of the bottle is 2 m/s, the average maximum height of the beanbag is <u>0.10</u> m.
When the speed of the bottle is 3 m/s, the average maximum height of the beanbag is<u> 0.43</u> m.
When the speed of the bottle is 4 m/s, the average maximum height of the beanbag is <u>0.87</u> m.
When the speed of the bottle is 5 m/s, the average maximum height of the beanbag is <u>1.25</u> m.
When the speed of the bottle is 6 m/s, the average maximum height of the beanbag is <u>1.86</u> m.
Sorry for not answering early on! If anyone in the future needs help, I got these answers from 2020 egenuity, though I can't post the picture for proof. Stay Safe!