It would be c. As it can’t accelerate faster thus not having a faster velocity so it’s inertia
Answer:
W
Explanation:
= Temperature of the room = 22.0 °C = 22 + 273 = 295 K
= Temperature of the skin = 33.0 °C = 33 + 273 = 306 K
= Surface area = 1.50 m²
= emissivity = 0.97
= Stefan's constant = 5.67 x 10⁻⁸ Wm⁻² K⁻⁴
Rate of heat transfer is given as


W
The correct option is d)greater input distance and a smaller force
Why?
We must remember that while a pulley has more rope sections, the force requiered to lift the load will be smaller, but the input distance required to lift the load will be greater.
Hence, for the problem, the correct option is d)greater input distance and a smaller force.
Have a nice day!
Answer:d
Explanation:
Given systems are state of matter and do not contain any heat instead Heat is required to change Phase or raise the temperature of the particular system.
For example 600 kg of ice at 
Heat Required to convert it to water at
is

Where L=latent heat of Fusion 


Answer:
Proton: v=0.689 m/s
Neutron: v=0.688 m/s
Electron: v=1265.078 m/s
Alpha particle: v=0.173 m/s
Explanation:
De Broglie equation allows you to calculate the “wavelength” of an electron or any other particle or object of mass m that moves with velocity v:
λ=
h is the Planck constant: 6.626×10⁻³⁴
We know that the wavelength of the particle is 575 nm (575×10⁻⁹m), so we find the velocity v for each particle:
λ=
v=h÷(mλ)
<u>Proton:</u>
m=1.673×10⁻²⁴ g ·
=1.673×10⁻²⁷ kg
v=h÷(mλ)
v=6.626×10⁻³⁴
÷(1.673×10⁻²⁷ kg×575×10⁻⁹m)
v=0.689 m/s
<u>Neutron:</u>
m=1.675×10⁻²⁴ g ·
=1.675×10⁻²⁷ kg
v=h÷(mλ)
v=6.626×10⁻³⁴
÷(1.675×10⁻²⁷ kg×575×10⁻⁹m)
v=0.688 m/s
<u>Electron:</u>
m= 9.109×10⁻²⁸ g ·
=9.109×10⁻³¹ kg
v=h÷(mλ)
v=6.626×10⁻³⁴
÷(9.109×10⁻³¹ kg×575×10⁻⁹m)
v=1265.078 m/s
<u>Alpha particle:</u>
m=6.645×10⁻²⁴ g ·
=6.645×10⁻²⁷ kg
v=h÷(mλ)
v=6.626×10⁻³⁴
÷(6.645×10⁻²⁷ kg×575×10⁻⁹m)
v=0.173 m/s