The molar latent enthalpy of boiling of iron at 3330 K is ΔH = 342
10^3 J.
<u>Explanation:</u>
Molar enthalpy of fusion is the amount of energy needed to change one mole of a substance from the solid phase to the liquid phase at constant temperature and pressure.
d ln p = (ΔH / RT^2) dt
(1/p) dp = (ΔH / RT^2) dt
dp / dt = p (ΔH / RT^2) = 3.72
10^-3
(p) (ΔH) / (8.31) (3330)^2 = 3.72
10^-3
ΔH = 342
10^3 J.
Answer:
a)693.821N/m
b)17.5g
Explanation:
We the Period T we can find the constant k,
That is

squaring on both sides,

where,
M=hanging mass, m = spring mass,
k =spring constant
T =time period
a) So for the equation we can compare, that is,

the hanging mass M is x here, so comparing the equation we know that

b) In order to find the mass of the spring we make similar process, so comparing,

Answer:
a). va=17.23
or 38.54 mph
b). v=38.54 mph and limit is 35 mph
c). Completely inelastic
d). Eka=192.967 kJ
Ekt=76.071 kJ
Explanation:

The motion is an inelastic collision so

The force of the motion is contrarest by the force of friction so

Now with the acceleration can find the time and the velocity final that make the distance 7.25m being united

So the velocity final can be find using this time

a).
Replacing in the first equation the final velocity can find the initial velocity



b).

Velocity limit in m/s is 15.646 m/s and the initial velocity is 17.23 m/s
so is exceeding the speed limit in about 1.58 m/s
or in miles per hour
3.5 mph
c).
The collision is complete inelastic because any mass can be returned to the original mass, so even they are no the same mass however in the moment they move the distance 7.25m as a same mass the motion is considered completely inelastic
d).

The reaction time of Boris is t(r), so before that, Boris will not have jumped. Thus, H(b)(t) = 0
The vertical displacement will simply be
D(t) = H(a)(t)
Answer:
Explanation:
The equation of electric field is
E = 375 Sin(5.97 x 10^15 t + 1.99 x 10^7 x)
Compare with the standard equation
E = Eo Sin(ωt + kx)
(b) Amplitude of electric field, Eo = 375 V/m
Amplitude of magnetic field, Bo = Eo / c = 375 / (3 x 10^8)
Bo = 125 x 10^-8 Tesla
Bo = 1.25 x 10^-6 Tesla
(c) ω = 5.97 x 10^15 rad
2 x 3.14 x f = 5.97 x 10^15
f = 0.95 x 10^15 Hz
f = 9.5 x 10^14 Hz