Answer:
<h3>1,032,829,826.49kgm/s</h3>
Explanation:
Momentum is defines as the product of mas of a body and its velocity,
Given
Mass of Being 747 =
Velocity = 253m/s
Required
Momentum of the body
Substituting the required value into the formula;
Momentum = 4,082,331.33 kg * 253
Momentum = 1,032,829,826.49 kgm/s
Therefore the momentum of the body is 1,032,829,826.49kgm/s
Answer:
The actual velocity of the wind blowing from south to west is, V = 3.08 m/s
Explanation:
Given data,
The velocity of the cyclist towards west, v = 4 m/s
The wind appears to blow from the south, U = 2 m/s
Let Ф be the angle formed by the direction of the wind with the west axis,
Therefore, the actual velocity of the wind is,
V = (v - U) secФ
= 2 sec Ф
Le the value of Ф = 30°, (The student may add the necessary value of Ф)
V = 2(1.54)
V = 3.08 m/s
Hence, the actual velocity of the wind blowing from south to west is, V = 3.08 m/s
Answer:
2188 years
Explanation:
given,
see level rising at the rate = 3.2 mm/yr
height of the sea level to rise = 7 m
time it will take rise 7 m = ?
we know,
1 m = 1000 mm
1 mm = 0.001 m
rate of increase of rate = 0.0032 m/year
time taken to rise = 
= 2187.5 years
Now, time taken by the sea level to rise 7 m is equal to 2188 years.
let the length of the beam be "L"
from the diagram
AD = length of beam = L
AC = CD = AD/2 = L/2
BC = AC - AB = (L/2) - 1.10
BD = AD - AB = L - 1.10
m = mass of beam = 20 kg
m₁ = mass of child on left end = 30 kg
m₂ = mass of child on right end = 40 kg
using equilibrium of torque about B
(m₁ g) (AB) = (mg) (BC) + (m₂ g) (BD)
30 (1.10) = (20) ((L/2) - 1.10) + (40) (L - 1.10)
L = 1.98 m
Hi!
Mechanical advantage is defined as the<em> ratio of force produced by an object to the force that is applied to it.</em>
In our case, this would be the ratio of the force applied by the claw hammer on the nail to the force Joel applies to the claw hammer, which is
160:40 or 4:1
So the mechanical advantage of the hammer is four.
Hope this helps!