Answer:
longitudinal wave
Explanation:
it is perpendicular to the direction of the wave
Time=speed/acceleration
Gravitaional Acceleration=9.8 m/s^2
Speed=24.5 m/s
Time=24.5/9.8=2.5 s
Answer:
So No of slices to be consumed by each person = n = 65
Explanation:
Energy released by one slice = E1

h = 8850 m ; m = 79 kg ,η= 10.5%
We know that potential energy given as
u = m g h
u = 79 x 9.81 x 8850

we know from the defination of efficiency that, η= E(out)/E(in)
Now amount of PE has to be compensated, In our case, E(out) =u



Let n be the number of bread slices to be consumed.
n = E(in)/E1

n=64.76
So No of slices to be consumed by each person = n = 65
Answer:
Explanation:
A simple light microscope uses light for imaging of objects where as a transmission electron microscope uses a monochromatic beam of electrons.
This beam is passed by a magnetic field which is very strong and thus act as a lens.
Its resolution of very high which is about 0.2 nanometers because of the separation between two atoms.
Because of this reason its resolution is about 1000 times greater than light microscope.