Answer:
15.71 m/s
Explanation:
We are given;
Time; t = 0.2 s
Radius; r = 0.5 m
The circumference will give us the distance covered.
Formula for circumference is 2πr
Thus; Distance = 2πr = 2 × π × 0.5 = π
Linear speed = distance/time = π/0.2 = 15.71 m/s
The correct answer is Option C) Sample C would be best, because the percentage of the energy in an incident wave that remains in a reflected wave from this material is the smallest.
As the coefficient of absorption would define the energy present in the reflected wave, the material C has the highest percentage of absorption i.e. 62% and would be best suitable to make a sound proof room.
If it is a multiple choice question is C. Infrared waves do not carry enough energy to kill cancerous cells.
The temperature and the solubility of sugar at that temperature
Explanation:
The amount of substance which can be dissolved in the solvent depends on the temperature.
As the temperature increases, more substance can be dissolved.
A solution is saturated if any more of the solute cannot be dissolved in the solution at the given temperature
Hence we need to know the temperature and also the amount of substance which can be dissolved(solubility) at the same temperature
a) the statement given in option A is correct
b) molar mass has no correlation with the substance's solubility and hence option b is not correct
c) The percent by volume of the solution is not needed to find if the solution is saturated and hence option c is not correct
If you drop a <span>6.0x10^-2 kg ball from height of 1.0m above hard flat surface, and a</span>fter the ball had bounce off the flat surface, the kinetic energy of the ball would be mgh - 0.14 = 0.45.