Answer:
12 N/cm²
Explanation:
From the question given above, the following data were obtained:
Weight (W) of block = 240 N
Area (A) = 20 cm²
Pressure (P) =?
Next, we shall determine the force exerted by the block. This can be obtained as follow:
Weight (W) of block = 240 N
Force (F) =.?
Weight and force has the same unit of measurement. Thus, we force applied is equivalent to the weight of the block. Thus,
Force (F) = Weight (W) of block = 240 N
Force (F) = 240 N
Finally, we shall determine the pressure on the floor as follow:
Force (F) = 240 N
Area (A) = 20 cm²
Pressure (P) =?
P = F/A
P = 240 / 20
P = 12 N/cm²
Therefore, the pressure on the floor is 12 N/cm².
The question is incomplete. Here is the entire question.
A jetboat is drifting with a speed of 5.0m/s when the driver turns on the motor. The motor runs for 6.0s causing a constant leftward acceleration of magnitude 4.0m/s². What is the displacement of the boat over the 6.0 seconds time interval?
Answer: Δx = - 42m
Explanation: The jetboat is moving with an acceleration during the time interval, so it is a <u>linear</u> <u>motion</u> <u>with</u> <u>constant</u> <u>acceleration</u>.
For this "type" of motion, displacement (Δx) can be determined by:

is the initial velocity
a is acceleration and can be positive or negative, according to the referential.
For Referential, let's assume rightward is positive.
Calculating displacement:


= - 42
Displacement of the boat for t=6.0s interval is
= - 42m, i.e., 42 m to the left.
<span>Depends on the precision you're working to.
proton mass ~ 1.00728 amu
neutron mass ~ 1.00866 amu
electron mass ~ electron mass = 0.000549 amu
Binding mass is:
mass of constituents - mass of atom
Eg for nitrogen:
(7*1.00728)-(7*1.00866)-(7*0.000549)
-14.003074 = 0.11235amu
Binding energy is:
E=mc^2 where c is the speed of light. Nuclear physics is usually done in MeV[1] where 1 amu is about 931.5MeV/c^2. So:
0.11235 * 931.5 = 104.6MeV
Binding energy per nucleon is total energy divided by number of nucleons. 104.6/14 = 7.47MeV
This is probably about right; it sounds like the right size!
Do the same thing for D/E/F and recheck using your numbers & you shouldn't go far wrong :)
1 - have you done this? MeV is Mega electron Volts, where one electronVolt (or eV) is the change in potential energy by moving one electron up a 1 volt potential. ie energy = charge * potential, so 1eV is about 1.6x10^-19J (the same number as the charge of an electron but in Joules).
It's a measure of energy, but by E=mc^2 you can swap between energy and mass using the c^2 factor. Most nuclear physicists report mass in units of MeV/c^2 - so you know that its rest mass energy is that number in MeV.</span>
When block is pushed upwards along the inclined plane
the net force applied on the block will be given as

here we know that
m = 75 kg


now plug in all values into this


now for finding the power is given as



Answer:
Speed of the duck and bullet just after hit will be 2.4752 m/sec
Explanation:
We have given mass of the duck 
Velocity of the duck 
Mass of the bullet 
Velocity of the bullet 
From conservation of momentum we know that
Initial momentum = final momentum
So 


