Answer:
2.63 Hz
Explanation:
m = mass of the object = 8.0 kg
x = stretch in the spring = 3.6 cm = 0.036 m
k = spring constant of the spring
using equilibrium of force
Spring force = weight of object
k x = m g
k (0.036) = (8) (9.8)
k = 2177.78 N/m
frequency of oscillation is given as


= 2.63 Hz
Answer:
468449163762.0812 W
Explanation:
m = Mass = 
V = Volume =
r = Distance of sphere from isotropic point source of light = 0.5 m
R = Radius of sphere = 2 mm
= Density = 19 g/cm³
c = Speed of light = 
A = Area = 
I = Intensity = 
g = Acceleration due to gravity = 9.81 m/s²
Force due to radiation is given by

According to the question

The power required of the light source is 468449163762.0812 W
Answer:
Please find the answer in the explanation
Explanation:
Given that A 1.0 g plastic bead, with a charge of -6.0 nC, is suspended between the two plates by the force of the electric field between them.
Since it is suspended, it must have been repelled by the bottom negative plate and trying to be attracted to the top plate.
We can therefore conclude that the upper plate, is positively charged
B.) The charge on the positive plate of parallel-plate capacitor is constructed of two horizontal 12.0-cm-diameter circular plates must be less than 6.0 nC
Incomplete question.The complete question is here
Determine the torque applied to the shaft of a car that transmits 225 hp and rotates at a rate of 3000 rpm.
Answer:
Torque=0.51 Btu
Explanation:
Given Data
Power=225 hp
Revolutions =3000 rpm
To find
T( torque )=?
Solution
As

As force moves an object through a distance, work is done on the object. Likewise, when a torque rotates an object through an angle, work is done.
So

Answer:
a) (95.4 i^ + 282.6 j^) N
, b) 298.27 N 71.3º and c) F' = 298.27 N θ = 251.4º
Explanation:
a) Let's use trigonometry to break down Jennifer's strength
sin θ = Fjy / Fj
cos θ = Fjx / Fj
Analyze the angle is 32º east of the north measuring from the positive side of the x-axis would be
T = 90 -32 = 58º
Fjy = Fj sin 58
Fjx = FJ cos 58
Fjx = 180 cos 58 = 95.4 N
Fjy = 180 sin 58 = 152.6 N
Andrea's force is
Fa = 130.0 j ^
We perform the summary of force on each axis
X axis
Fx = Fjx
Fx = 95.4 N
Axis y
Fy = Fjy + Fa
Fy = 152.6 + 130
Fy = 282.6 N
F = (95.4 i ^ + 282.6 j ^) N
b) Let's use the Pythagorean theorem and trigonometry
F² = Fx² + Fy²
F = √ (95.4² + 282.6²)
F = √ (88963)
F = 298.27 N
tan θ = Fy / Fx
θ = tan-1 (282.6 / 95.4)
θ = tan-1 (2,962)
θ = 71.3º
c) To avoid the movement they must apply a force of equal magnitude, but opposite direction
F' = 298.27 N
θ' = 180 + 71.3
θ = 251.4º