Answer:
Explanation:
Given
Original Frequency 
apparent Frequency 
There is change in frequency whenever source move relative to the observer.
From Doppler effect we can write as

where
apparent frequency
v=velocity of sound in the given media
velocity of source
velocity of observer
here 




i.e.fork acquired a velocity of 
distance traveled by fork is given by

where v=final velocity
u=initial velocity
a=acceleration
s=displacement



Answer:
3311N
Explanation:
r = radius = 600m
V = speed = 150m/s
Mass = weight = 70kg
The weight of pilot when calculated due to circular motion
W = tv
Fv = mv²/r
Fv = 70x150²/600
Fv = 79x22500/600
= 15750000/600
= 2625N
Real Weight of the pilot = m x g
= 70 x 9.8
= 686N
The apparent Weight is calculated by
Mv²/r + mg
= 2625N + 686N
= 3311 N
Therefore the apparent Weight is 3311N
Answer:
3. none of these
Explanation:
The rotational kinetic energy of an object is given by:

where
I is the moment of inertia
is the angular speed
In this problem, we have two objects rotating, so the total rotational kinetic energy will be the sum of the rotational energies of each object.
For disk 1:

For disk 2:

so the total energy is

So, none of the options is correct.
Usually, in culturing of the bacteria we have a slant and then portion f it is transferred to the agar plate. The growth characteristics are more useful in the agar plates because it is where we really do the observation because bacteria in slants are still to be transferred in the agar plates.