Answer:
<h2>
The magnitude of force F is 18N</h2>
Explanation:
The magnitude of the force in the set up can be solved for using the principle of moment. According to the principle, the sum of clockwise moment is equal to the sum of anticlockwise moments.
Moment = Force * perpendicular distance
Clockwise moments;
The force that acts clockwise is the unknown Force F and 4N force. If the beam rests on a pivot 60 cm from end X and a Force F acts on the beam 80 cm from end X, the perpendicular distance of the force F from the pivot is 80-60 = 20cm and the perpendicular distance of the 4N force from the pivot is 60-50 = 10cm
Moment of force F about the pivot = F * 20
Moment of 4N force about the pivot = 4*10 = 40Nm
Sum of clockwise moment = 40+20F...(1)
Anticlockwise moment;
The 8N will act anticlockwisely about the pivot.
The distance between the 8N force and the pivot is 60-10 = 50cm
Moment of the 8N force = 8*50
=400Nm...(1)
Equating 1 and 2 we have;
40+20F = 400
20F = 400-40
20F = 360
F = 18N
The magnitude of force F is 18N
Answer:velocity = 7.26 * 10^6 m/sec
Explanation:The rule that is used to solve this problem is shown in the attached image.
The variables are as follows:
k = 8.99 * 10^9 Nm^2 / C^2
e is the electron charge = -1.6 * 10^-19 C
q is the charge given = 1 * 10^-9 C
m is the mass of the electron = 9.11 * 10^-31
r1 is the radius of starting point = 3 cm = 0.03 m
r2 is the radius of the sphere = 2 cm = 0.02 m
Substitute with the givens in the equation to get the value of the velocity
Hope this helps :)
Answer:bowling ball has greater kinetic energy
Explanation:
Kinetic energy of bowling ball:
mass=m=5kg
Velocity=v=6m/s
Kinetic energy =ke
Ke=0.5 x m x v x v
Ke=0.5 x 5 x 6 x 6
Ke=90J
Kinetic energy of ship:
mass=m=120000kg
velocity=v=0.02m/s
Ke=0.5 x m x v x v
Ke=0.5 x 120000 x 0.02 x 0.02
Ke=24J
Let
be the direction the swimmer must swim relative to east. Then her velocity relative to the water is

The current has velocity vector (relative to the Earth)

The swimmer's resultant velocity (her velocity relative to the Earth) is then


We want the resultant vector to be pointing straight north, which means its horizontal component must be 0:

which is approximately 41º west of north.
Explanation:
Below is an attachment containing the solution.