Answer: E= KQ/r^2
Explanation: An electric field is a region where an electric charge(positive or negative ) will experience a force.
The magnitude of an electric field E, at a point is given by Coulombs law as
E/ F/q
Where F= Coulombs force exertedon the charge and q= electric charge
E= F/q=(KQq)/r^2q
E=KQ/r^2
Answer:
It takes you 32.27 seconds to travel 121 m using the speed ramp
Explanation:
<em>Lets explain how to solve the problem</em>
- The speed ramp has a length of 121 m and is moving at a speed of
2.2 m/s relative to the ground
- That means the speed of the ramp is 2.2 m/s
- You can cover the same distance in 78 seconds when walking on
the ground
<em>Lets find your speed on the ground</em>
Speed = Distance ÷ Time
The distance is 121 meters
The time is 78 seconds
Your speed on the ground = 121 ÷ 78 = 1.55 m/s
If you walk at the same rate with respect to the speed ramp that
you walk on the ground
That means you walk with speed 1.55 m/s and the ramp moves by
speed 2.2 m/s
So your speed using the ramp = 2.2 + 1.55 = 3.75 m/s
Now we want to find the time you will take to travel 121 meters using
the speed ramp
Time = Distance ÷ speed
Distance = 121 meters
Speed 3.75 m/s
Time = 121 ÷ 3.75 = 32.27 seconds
It takes you 32.27 seconds to travel 121 m using the speed ramp
Answer:
1 ) Electrons are less massive than than atomic nuclei.
Explanation:
A positively charged body tends to attract negatively charged particle and repel positively charged particle. Neutral body consists of atoms which contain both positively charged particles ( electrons ) and negatively charged particles ( protons ). Electrons are small and light in weight . Both electrons and protons experience equal and opposite force by an external charged body but shift in electron is more because of their being comparatively lighter. So the body gets polarized due to uneven distribution of charge. This results into body getting attracted through the process of induction.
Answer:
So length of pendulum is 143.129 m
Explanation:
We have given period of simple pendulum is 2 sec
We have to find the length of simple pendulum
Let the length of pendulum is l
Acceleration due to gravity
is
Time period is given by 
So 

Squaring both side

l =143.129 m
So length of pendulum is 143.129 m