efficiency= [useful energy transferred ÷ total energy supply]×100%
So, [5500÷10000]×100%=0.55×100
=55%
Answer:
<h3>The answer is 4.53 kgm/s</h3>
Explanation:
The momentum of an object can be found by using the formula
<h3>momentum = mass × velocity</h3>
From the question
mass = 62 g = 0.062 kg
velocity = 73 m/s
We have
momentum = 0.062 × 73 = 4.526
We have the final answer as
<h3>4.53 kgm/s</h3>
Hope this helps you
<span><span>1.
</span>If the ramp has a length of 10 and has a
mechanical advantage (MA) of 5. Then we need to find the height of the ramp.
Formula:
MA = L / H
Since we already have the mechanical advantage and length, this time we need to
find the height .
MA 5 = 10 / h
h = 10 / 5
h = 2 meters
Therefore, the ramp has a length of 10 meters, a height of 2 meters with a
mechanical advantage of 5.</span>
Answer:
halved
Explanation:
The velocity of the a wave is obtained by multiplying the frequency and wavelength.

Where
v = Velocity
f = Frequency
= Wavelength
The velocity here is constant. So, if the frequency is doubled the wavelength is halved.