Answer:

Explanation:
For a charge moving perpendicularly to a magnetic field, the force experienced by the charge is given by:

where
q is the magnitude of the charge
v is the velocity
B is the magnetic field strength
In this problem,



So the force experienced by the electrons is

Answer:
the expected distance is 4.32 m
Explanation:
given data
half life time = 1.8 ×
s
speed = 0.8 c = 0.8 × 3 ×
to find out
expected distance over
solution
we know c is speed of light in air is 3 ×
m/s
we calculate expected distance by given formula that is
expected distance = half life time × speed .........1
put here all these value
expected distance = half life time × speed
expected distance = 1.8 ×
× 0.8 × 3 ×
expected distance = 4.32
so the expected distance is 4.32 m
Answer:

Explanation:
Given:
- volume of oil in the cylinder,

- volume of the oil level when the ice is immersed,

- the volume level of oil when the ice melted,

<u>Now, therefore the volume of ice:</u>



<u>Now the volume of water:</u>



As we know that the relative density is the ratio of density of the substance to the density of water.
<u>So, the relative density of ice:</u>
.....................(1)
as we know that density is given as:

now eq. (1)

where, m = mass of the water or the ice which remains constant in any phase


